Wyłączenie z minimalnego CIT z uwagi na rentowność grupy. Jak poinformować urząd skarbowy?

Spółki, które korzystają za 2024 rok z wyłączenia z minimalnego CIT na podstawie rentowności grupy, muszą zrealizować obowiązek wynikający z art. 24ca ust. 15 ustawy o CIT, tj. przekazać do właściwego im urzędu skarbowego „informację o spółkach wchodzących w roku podatkowym w skład grupy spełniającej warunki określone w art. 24ca ust. 14 pkt 6 ustawy o CIT”. Wskazujemy m.in. termin realizacji tego obowiązku, jak powinna wyglądać informacja, kto powinien ją podpisać, a także jak wysłać ją fiskusowi.
W jakim terminie należy zrealizować ten obowiązek?
Spółka powinna przekazać taką informacją do urzędu skarbowego w terminie złożenia deklaracji rocznej CIT – domyślnie jest to 31 marca 2025 roku.
Jak powinna wyglądać taka informacja?
Ministerstwo Finansów nie opracowało na ten moment wzoru takiej informacji. Z naszych kontaktów z niektórymi urzędami skarbowymi również wynika, że nie mają one jeszcze żadnej konkretnej praktyki lub wytycznych w tym względzie. Podatnik powinien zatem samodzielnie sporządzić zestawienia danych identyfikacyjnych spółek wchodzących w skład grupy spółek, które zostały wzięte pod uwagę na potrzeby zastosowania powyższego wyłączenia.
Co powinna zawierać informacja?
Informacja o spółkach wchodzących w skład grupy powinna zawierać podstawowe dane identyfikacyjne podmiotów, które są traktowane jako „grupa spółek” przez podatnika korzystającego z wyłączenia, tj.:
- pełną nazwę spółki;
- numer identyfikacji podatkowej;
- opcjonalnie: numer KRS i adres;
Celem przedstawienia tych informacji jest wykazanie spełnienia podstawowego warunku wyłączenia stanowiącego, że jeden podmiot posiadał przez cały rok podatkowy, bezpośrednio lub pośrednio, co najmniej 75% udziałów w pozostałych spółkach z grupy.
Jak dotąd Ministerstwo Finansów nie opracowało wzoru „informacji o spółkach wchodzących w roku podatkowym w skład grupy spełniającej warunki określone w art. 24ca ust. 14 pkt 6 ustawy o CIT”, więc podatnicy powinni samodzielnie sporządzić zestawienia danych identyfikacyjnych podmiotów wchodzących w skład grupy spółek, które zostały wzięte pod uwagę na potrzeby zastosowania wyłączenia.
Zwracamy uwagę, że powyższa informacja o spółkach wchodzących w skład grupy powinna obejmować również podmioty zagraniczne, jeżeli to właśnie taki zagraniczny podmiot posiada bezpośrednio lub pośrednio co najmniej 75% udziałów w polskich spółkach.
Kto powinien podpisać informację?
Dokument powinien być podpisany przez osobę upoważnioną do reprezentacji spółki – domyślnie powinna to być reprezentacja zgodna z wpisem do KRS.
W jaki sposób przesłać informację do urzędu?
Informację można wysłać zarówno tradycyjną pocztą, jak i za pomocą elektronicznych form komunikacji z urzędami, takich jak e-PUPAP czy e-Doręczenia. Zwracamy w tym miejscu uwagę, że w przypadku wyboru elektronicznej komunikacji, sam dokument „informacji o spółkach wchodzących w skład grupy”, powinien zostać opatrzony podpisem elektronicznym.
Podatek minimalny – co jeszcze warto wiedzieć?
Zapraszamy do zapoznania z naszymi artykułami dotyczącymi podatku minimalnego:
- Czy do CIT-8 za 2024 r. należy dołączyć załącznik CIT/M?
- Minimalny podatek dochodowy bez odroczeń – pierwsza płatność już w 2025 r.
- Bankowa (finansowa) podatkowa grupa kapitałowa pułapką w podatku minimalnym?
- Podatkowa grupa kapitałowa remedium na podatek minimalny?
- Podatek minimalny. Lepsza rentowność nie tylko dzięki ratom leasingowym, ale i opłatom za najem?
- Podatek minimalny a akcyza. Kto poszkodowany przez kształt przepisów?
W przypadku jakichkolwiek pytań, zapraszamy do kontaktu.

Piotr Rejowski