Sprzęt i biurko dla współpracownika na B2B – czy wystąpi przychód?
Współpraca na zasadach kontraktu z tzw. samozatrudnionymi coraz częściej wiąże się z zapewnieniem takim kontrahentom kompletu narzędzi niezbędnych do wykonywania umówionych usług. Wątpliwości niektórych podatników budzą konsekwencje udostępnienia takim osobom np. służbowego telefonu, laptopa czy zapewnienia możliwości korzystania z przestrzeni biurowej. Na szczęście w tego typu kwestiach podejście fiskusa zdaje się nadążać za praktyką biznesową.
W związku z zasygnalizowanymi we wstępie wątpliwościami jeden z podatników wystąpił z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej, pytając Dyrektora KIS, czy w związku z nieodpłatnym udostępnieniem przez firmę w ramach umowy m.in. telefonu komórkowego, sprzętu komputerowego oraz umożliwienia korzystania z infrastruktury biurowej kontrahenta w związku ze świadczeniem na jego rzecz usług, po jego stronie powstanie przychód w postaci wartości świadczeń otrzymanych w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń?
Zdaniem wnioskodawcy, przychodu nie ma
Podatnik uznał, że w takiej sytuacji nie dojdzie do powstania przychodu z nieodpłatnych świadczeń zarówno w obrębie przychodów z działalności gospodarczej, jak i poza tym źródłem dochodu.
W swojej argumentacji, podatnik powołał się na orzecznictwo NSA (wydane na gruncie CIT, natomiast jego tezy NSA uznał za wiążące również na gruncie PIT w późniejszej uchwale z 24 maja 2010 r. sygn. akt II FPS 1/10), w którym Sąd dokonał wykładni pojęcia nieodpłatnego świadczenia na gruncie podatków dochodowych. Wynika z niej, że pojęcie nieodpłatnego świadczenia na gruncie podatkowym „ma szerszy zakres niż w prawie cywilnym, obejmuje bowiem wszystkie zjawiska gospodarcze i zdarzenia prawne, których następstwem jest uzyskanie korzyści kosztem innego podmiotu lub te wszystkie zdarzenia prawne i zdarzenia gospodarcze w działalności osób prawnych, których skutkiem jest nieodpłatne, tj. niezwiązane z kosztami lub inną formą ekwiwalentu przysporzenie majątku tej osobie, mające konkretny wymiar finansowy”.
Argumentów dostarczył również Trybunał
Uzasadniając swoje stanowisko, podatnik zaczerpnął ponadto z orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z 8 lipca 2014 roku, sygn. K7/13. Choć było ono wydane w stosunku do osób związanych stosunkiem pracy, dostarczyło wskazówek interpretacyjnych, jak należy rozumieć świadczenia nieodpłatne. Z wyroku TK płynął wniosek, że kwalifikacja do nieodpłatnych świadczeń musi być zawsze interpretowana „w konkretnym, ścisłym kontekście sytuacyjnym, a nie w oderwaniu od niego, z pominięciem okoliczności realizacji pewnych uprawnień, zjawisk oraz praktyk gospodarczych i zdarzeń prawnych”.
Aktualne podejście organów podatkowych zdaje się stabilne, ugruntowane i korzystne dla podatników. Potwierdza ono brak konieczności wykazywania przychodu przez współpracowników, którym udostępniono m.in. sprzęt lub zapewniono dostęp do firmowej infrastruktury.
Ponadto, o przychodzie z tytułu nieodpłatnych świadczeń można mówić tylko, gdy powoduje ono przysporzenie po stronie beneficjenta (tu: w przypadku rozliczeń B2B – współpracownika), rozumiane jako świadczenie w jego interesie, a nie w interesie przekazującego takie świadczenie.
Organ podatkowy zgodził się z taką argumentacją, uznając stanowisko podatnika za prawidłowe i odstąpił od uzasadnienia prawnego (interpretacja z 24 kwietnia 2024 roku, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.175.2024.1.AP).
Ugruntowane stanowisko fiskusa
Taka interpretacja organów podatkowych nie jest odosobniona. Podobne interpretacje pojawiały się już w przeszłości.
Przykładowo, w interpretacji z 23 stycznia 2023 r. (sygn. 0115-KDIT1.4011.809.2022.1.DB) Dyrektor KIS potwierdził, że w przypadku nieodpłatnego udostępnienia współpracownicy kancelarii prawnej, powierzchni biurowej i infrastruktury biurowo-technicznej niezbędnej do świadczenia usług w ramach umowy, po jej stronie nie powstanie przychód z tytułu otrzymania nieodpłatnych albo częściowo nieodpłatnych świadczeń.
Analogiczne rozstrzygnięcie zapadło na gruncie interpretacji z 22 września 2022 r., sygn. 0114-KDIP2-1.4011.548.2022.1.MR.
Organy idą z duchem czasu
Praktyka zapewniania niezbędnego sprzętu przez firmy nawiązujące współpracę z usługodawcami na zasadach umowy o świadczenie usług staje się rynkowym standardem. Nie dziwi zatem, że pojawia się w tym zakresie coraz więcej zapytań i chęci potwierdzenia prawidłowości rozliczeń ze skarbem państwa w tym zakresie.
Jak wynika z przytoczonych interpretacji, wydawanych na przestrzeni ostatnich lat, aktualne podejście organów podatkowych zdaje się stabilne, ugruntowane i korzystne dla podatników. Potwierdza ono bowiem brak konieczności wykazywania przychodu przez współpracowników, którym udostępniono m.in. sprzęt lub zapewniono dostęp do firmowej infrastruktury.
Autor: Patryk Chmiel