Przepisy o kasowym PIT przyjęte przez Sejm. Jakie zmiany względem pierwotnych założeń?

Przepisy o kasowym PIT przyjęte przez Sejm. Jakie zmiany względem pierwotnych założeń?

Sejm i Senat uchwaliły nowelizację ustawy o PIT wprowadzającą tzw. kasowy PIT. Ustawa została skierowana do podpisu Prezydenta. Jeśli głowa państwa nie skorzysta z prawa do weta, po raz pierwszy podatnicy będą mogli skorzystać z kasowego PIT już w 2025 r.

Przypomnijmy, że rozliczenie PIT metodą kasową oznacza przesunięcie momentu powstania obowiązku podatkowego na moment otrzymania zapłaty. Oznacza to, że podatek będzie płatny dopiero po otrzymaniu zapłaty od klienta.

Założenia do przepisów opisywaliśmy w artykule „Kasowy PIT. Już od 2025 r., ale tylko dla wybranych”. Względem pierwotnych warunków funkcjonowania systemu kasowego, uchwalony projekt zawiera jednak kilka zmian wartych uwagi.

Którzy podatnicy będą mogli finalnie skorzystać?

Zgodnie z przepisami przyjętymi przez Sejm z nowego rozwiązania będą mogli skorzystać podatnicy:

  • prowadzący już działalność oraz ci dopiero ją rozpoczynający;
  • prowadzący działalność samodzielnie;
  • których przychody z prowadzonej samodzielnie działalności gospodarczej w roku bezpośrednio poprzedzającym rok podatkowy nie przekroczyły kwoty 1 000 000 zł (pierwotnie, limit ten miał odpowiadać wartości 250 000 EUR);
  • nieprowadzący ksiąg rachunkowych.

Kasowy PIT będzie więc dostępny dla podatników niezależnie od wybranej formy opodatkowania. W przypadku form opodatkowania innych niż ryczałt, należy mieć jednak na względzie, że metoda kasowa stosowana jest również do kosztów uzyskania przychodów (a więc koszt nie będzie mógł zostać rozpoznany do momentu dokonania zapłaty).

Utrzymany został warunek zgłoszenia stosowania metody kasowej do 20 lutego roku podatkowego, zaś w przypadku podatników rozpoczynających działalność termin ten został ustalony na 20. dzień miesiąca następującego po miesiącu rozpoczęcia działalności. Jeżeli natomiast rozpoczęcie działalności następuje w grudniu – czas na dokonanie zgłoszenia upływa wraz z końcem roku podatkowego.

Kasowy PIT będzie dostępny dla podatników niezależnie od wybranej formy opodatkowania. W przypadku form opodatkowania innych niż ryczałt, należy mieć jednak na względzie, że metoda kasowa stosowana jest również do kosztów uzyskania przychodów.

Podstawowe obowiązki

Zachowane w niezmienionej formie pozostały przepisy dotyczące:

  1. obowiązków w zakresie ewidencjonowania faktur rozliczonych metodą kasową;
  2. dwuletniego okresu, po którym podatnik będzie zobowiązany do wykazania przychodu mimo braku zapłaty;
  3. zawężenia stosowania kasowego PIT do transakcji między podatnikiem a przedsiębiorcami.

Transakcje wyłączone ze stosowania metody kasowej

Ustawodawca przewidział równocześnie katalog transakcji, co do których metoda kasowa rozliczania przychodów nie ma zastosowania. Są to przychody z transakcji:

  • między podatnikiem a podmiotem powiązanym;
  • między podatnikiem a podmiotem mającym miejsce zamieszkania lub siedzibę w raju podatkowym;
  • odpłatnego zbycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

A co z kosztami?

Jak wspomniano, zastosowanie kasowego PIT wpłynie również na sposób ewidencjonowania kosztów uzyskania przychodów. Co do zasady będą one rozpoznawane w dacie uregulowania należności. Reguła ta będzie dotyczyła zarówno kosztów udokumentowanych fakturami, jak i w inny (dopuszczalny przepisami) sposób. Jeżeli należność zostanie uregulowana przed datą poniesienia kosztu uzyskania przychodu, np. przed datą wystawienia faktury, to koszt będzie potrącany najwcześniej w dacie jego poniesienia, np. w dacie wystawienia faktury.

Wyjątek będą stanowiły odpisy amortyzacyjne, które dalej będą rozliczane memoriałowo.

Natomiast w przypadkach uregulowania należności po likwidacji działalności gospodarczej lub po zmianie formy opodatkowania na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, koszty uzyskania przychodu zostaną potrącone w ostatnim okresie rozliczeniowym przed likwidacją działalności gospodarczej lub przed zmianą formy opodatkowania.

Początek obowiązywania już w 2025 r.

Po raz pierwszy podatnicy będą mogli skorzystać z kasowego PIT już w 2025 r. Trzeba jednak pamiętać o dochowaniu formalności, w tym dokonaniu stosownego zgłoszenia w zakresie wyboru rozliczenia metodą kasową. Co istotne, wybór ten będzie automatycznie kontynuowany w kolejnych latach, chyba że podatnik zgłosi rezygnację ze stosowania kasowego PIT.