Podatkowa grupa kapitałowa remedium na podatek minimalny?

Podatkowa grupa kapitałowa remedium na podatek minimalny?

Ministerstwo Finansów nie pracuje nad odroczeniem czy uchyleniem przepisów o podatku minimalnym. W efekcie podatnicy CIT, zwłaszcza ci działający w niskomarżowych biznesach czy mierzący się z różnymi trudnościami biznesowymi, są zagrożeni zapłatą podatku dochodowego w kwocie o wiele wyższej niż ta, która wynikała ze zwykłej kalkulacji CIT. Szansą dla takich podmiotów może okazać się założenie podatkowej grupy kapitałowej.

Interpretacja Dyrektora KIS

Skąd koncepcja podatkowej grupy kapitałowej? Warto zwrócić uwagę na interpretację Dyrektora KIS z 17 lipca 2024 r. (sygn. 0111-KDIB1-2.4010.278.2024.1.AW). Wynika z niej, że podatkowa grupa kapitałowa po jej założeniu jest nowym podatnikiem. Tymczasem nowi podatnicy, na mocy art. 24ca ust. 14 pkt 1 ustawy o CIT, w roku rozpoczęcia działalności i dwóch kolejnych są wyłączeni z podatku minimalnego.

W rezultacie każda nowa PGK jest wolna od podatku minimalnego przez 3 pierwsze lata działalności, nawet w sytuacji gdy jej poszczególni członkowie są strukturalnie nierentowni.

Co z obejściem prawa i schematem podatkowym?

Czy podatnicy zakładający PGK w takich okolicznościach powinni się liczyć z zarzutem nadużycia prawa podatkowego? Taka teza wydaje się zdecydowanie zbyt daleko idąca – PGK jest przecież instrumentem stricte podatkowym, a więc korzyścią należną podatnikom wprost na podstawie przepisów. Niemniej tego rodzaju ryzyko na pewno powinno być szczegółowo przeanalizowane. Weryfikacji powinno podlegać również to, czy takie zawiązanie PGK nie stanowi schematu podatkowego podlegającego raportowaniu.

Warto zwrócić uwagę na interpretację Dyrektora KIS, z której wynika, że podatkowa grupa kapitałowa po jej założeniu jest nowym podatnikiem. Tymczasem zgodnie z ustawą o CIT taki podmiot w roku rozpoczęcia działalności, jak i w dwóch kolejnych jest wyłączony z podatku minimalnego.

Zawiązywać czy nie?

Każda grupa kapitałowa, w której występują podmioty o niskiej rentowności, co stanowi zagrożenie w kontekście podatku minimalnego, powinna poważnie rozważyć, jak zagospodarować ten problem. Podatkowa grupa kapitałowa może być jednym z rozwiązań, jednakże nie można zakładać takich podmiotów pochopnie, ponieważ mają one zarówno zalety, jak i wady. Jak bowiem widać, w skrajnych przypadkach istnienie PGK może doprowadzić do zapłaty podatku przez podmioty, które przy innej strukturze tego podatku by nie zapłaciły, o czym pisaliśmy w artykule „Bankowa (finansowa) podatkowa grupa kapitałowa pułapką w podatku minimalnym?”.

Mając na uwadze deklaracje Ministerstwa Finansów, warto przymierzyć się do analizy ryzyka wystąpienia podatku minimalnego w grupie już teraz, by uniknąć nieprzyjemnej „niespodzianki” w 2025 r.

Bartosz Mazur

Autor: Bartosz Mazur, doradca podatkowy