Planowane duże zmiany w podatkach dochodowych
Ministerstwo Finansów opublikowało założenia do projektu ustawy nowelizującej przepisy o CIT i PIT. Jego zakres jest szeroki i dotyczy bardzo różnych zagadnień. Chociaż zapowiadane zmiany w znacznym zakresie dotyczą kwestii niszowych, niektóre z nich mogą mieć istotne czy wręcz krytyczne znaczenie dla wybranych grup podatników.
Opublikowane założenia nie zawierają wielu istotnych szczegółów. Pewne dodatkowe informacje przekazał Jarosław Neneman, wiceminister finansów, w wywiadzie udzielonym wczoraj w radiu Tok FM (źródło: https://audycje.tokfm.pl/podcast/162159,Wiceminister-finansow-o-skladce-zdrowotnej-Ustalmy-cos-co-uzyska-aprobate-wszystkich-koalicjantow). Niezależnie od istniejących przekazów, należy pamiętać, że nie mają one jeszcze nawet charakteru oficjalnego projektu i nie muszą się przełożyć na faktyczne zmiany ustawowe. W efekcie jak na razie nie należy na nich opierać żadnych decyzji biznesowych, są one jednak sygnałem do obserwacji dalszych etapów prac legislacyjnych.
Niektóre z projektowanych zmian mogą mieć istotne czy wręcz krytyczne znaczenie dla wybranych grup podatników. Chodzi m.in. o podmioty z branży IT, spółki korzystające z estońskiego CIT, spółki komandytowe i komandytowo-akcyjne, a także fundatorów fundacji rodzinnych oraz osoby planujące założenie takiej organizacji.
Ich monitorowanie na ten moment polecamy szczególnej uwadze poniższym grupom.
1. Branży IT, w szczególności zaś indywidualnym programistom.
Zapowiadany projekt ma zawierać warunek posiadania pracowników w celu skorzystania z ulgi IP Box. To zaś w praktyce uniemożliwi korzystania z tej preferencji samozatrudnionym.
2. Spółkom korzystającym z estońskiego CIT. Chociaż na stronie internetowej zapowiedziano „usprawnienia” w tym zakresie, z wywiadu z J. Nenemanem wynika, że zmiany mogą mieć charakter uszczelniający w kierunku ograniczenia korzyści z najmu prywatnego aktywów do spółki.
3. Spółkom komandytowym i komandytowo – akcyjnym.
Zapowiedziane zmiany mają dotyczyć odliczeń podatkowych komplementariuszy.
4. Fundatorom fundacji rodzinnych oraz osobom planującym założenie takiej organizacji. Opierając się na wypowiedziach J. Nenemana, planowane jest ograniczenie możliwości optymalizacji podatkowej w fundacjach poprzez wprowadzenie dla nich swoistego okresu karencji dla niskoopodatkowanych wypłat. Ma to zapobiec zakładaniu fundacji pod konkretną transakcję. Dodatkowo, wypłaty z fundacji mają wejść do podstawy opodatkowania daniną solidarnościową.
Należy się spodziewać, że rząd będzie dążył do przyjęcia ustawy jeszcze w tym roku. Wraz z pojawieniem się dodatkowych szczegółów, będziemy informować o postępach prac legislacyjnych.
Autor: Bartosz Mazur, doradca podatkowy