Minimalny podatek dochodowy bez odroczeń – pierwsza płatność już w 2025 r.
Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na zapytanie „Dziennika Gazety Prawnej” wyjaśniło, że nie prowadzi żadnych prac dotyczących odroczenia lub uchylenia podatku minimalnego. W efekcie podatek będzie obowiązywał w 2024 r., a termin pierwszej płatności przypadnie w 2025 r. Dla większości podatników zobowiązanych do jego zapłaty będzie on upływał 31 marca 2025 r.
Poniżej odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące podatku minimalnego.
Kogo dotyczy podatek minimalny?
Spółek (w tym ich zagranicznych zakładów położonych w Polsce) i PGK, będących podatnikami CIT, które poniosły stratę podatkową albo których rentowność nie przekracza 2% – przy czym rentowność ta jest wyliczana w oparciu o wskaźniki przyjęte specyficznie dla podatku minimalnego.
Czy podatek minimalny dotyczy wszystkich spółek?
Nie. Istnieje szeroka gama wyłączeń. Podatek minimalny nie dotyczy m.in. nowych podatników (przez pierwsze 3 lata działalności), podatników posiadających tzw. prostą strukturę czy też małych podatników. Co istotne, podatku minimalnego nie zapłacą m.in.:
- podatnicy estońskiego CIT;
- podatnicy PIT.
Jaka jest wysokość podatku minimalnego?
Podatek minimalny wynosi 10% podstawy opodatkowania, na którą składają się zasadniczo: 1,5% przychodów oraz niektóre kategorie kosztów. Można też zastosować niektóre odliczenia występujące w klasycznym CIT. Alternatywnie, podatek może być obliczany od 3% przychodów.
Jaka jest relacja podatku minimalnego i „zwykłego” CIT?
Należny CIT odlicza się od podatku minimalnego. W praktyce płatna będzie wyższa z kwot – albo klasyczny CIT, albo podatek minimalny (o ile oczywiście ten drugi jest należny). Dodatkowo podatek minimalny będzie można na ustawowych warunkach odliczać od CIT w kolejnych latach.
Co należy teraz zrobić?
Najistotniejszą kwestią wydaje się weryfikacja, czy spółkę w ogóle obciąża ryzyko zapłaty podatku w 2025 r. – tak, by ewentualnie zabezpieczyć środki na jego zapłatę. Może to mieć szczególne znaczenie w spółkach ponoszących straty ekonomiczne i podatkowe, które w standardowych okolicznościach z pewnością nie zapłaciłyby podatku dochodowego.
W tym celu:
- należy zweryfikować, czy spółka kwalifikuje się do któregoś z ustawowych wyłączeń;
- jeśli nie – w oparciu o prognozy finansowe należy zweryfikować rentowność spółki, ale z uwzględnieniem kryteriów ustalonych dla podatku minimalnego (np. z kosztów wyklucza się amortyzację środków trwałych i raty leasingu operacyjnego);
- jeśli z powyższych analiz wyniknie, że spółka będzie zobowiązana rozliczyć podatek minimalny – istnieje możliwość oszacowania jego wysokości.
Dodatkowym aspektem jest wkomponowanie kwestii podatku minimalnego w plany biznesowe spółki. Przykładowo, podatek minimalny może być istotnym kryterium decyzyjnym przy planowaniu połączeń spółek, zakładaniu podatkowej grupy kapitałowej czy też ustalaniu struktury grupy na 2025 r.
Oferujemy Państwu pełne wsparcie przy dokonywaniu tego rodzaju analiz.
Autor: Bartosz Mazur, doradca podatkowy