Nowe przepisy akcyzowe. Jakie dokumenty potrzebne do rejestracji samochodu?
Nowe przepisy dotyczące akcyzy, które obowiązują od 1 lipca 2021 r., nie tylko poszerzyły katalog czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą, ale również katalog samochodów, do rejestracji których konieczne jest posiadanie dodatkowego dokumentu potwierdzającego realizację obowiązków w zakresie akcyzy. W szczególności zmieniła się sytuacja samochodów dostawczych. Jakie obowiązki ciążą na podmiotach rejestrujących takie pojazdy?
Nowy obowiązek znajduje się w znowelizowanej ustawie prawo o ruchu drogowym. W tym celu zmieniono katalog pojazdów, co do których, aby dokonać rejestracji, należy posiadać dokument poświadczający zapłatę akcyzy, brak takiego obowiązku lub zastosowane zwolnienie. Poszerzono go o samochody ciężarowe z kategorii homologacyjnej N1, ciężarowo-osobowe, tzw. podrodzaj „furgon”, „furgon / podest”, a także pojazdy wielozadaniowe, terenowe, vany lub samochody specjalne z kategorii homologacyjnej M1 i N1.
Niedoskonałe przepisy przejściowe
Przepisy przejściowe nie regulują postępowania w odniesieniu do samochodów ciężarowych wprowadzonych na terytorium Polski przed 1 lipca 2021 r., ale rejestrowanych po tej dacie (np. przez firmę leasingową jako finansującego). Co to oznacza w praktyce? W takich sytuacjach konieczne jest już pozyskanie dokumentu potwierdzającego brak obowiązku zapłaty akcyzy. Potwierdzają to organy podatkowe.
Przepisy przejściowe nie regulują jednak postępowania w odniesieniu do samochodów ciężarowych wprowadzonych na terytorium Polski przed 1 lipca 2021 r., ale rejestrowanych po tej dacie (np. przez firmę leasingową jako finansującego). Co to oznacza w praktyce? W takich sytuacjach konieczne jest już pozyskanie dokumentu potwierdzającego brak obowiązku zapłaty akcyzy. Potwierdzają to organy podatkowe, wskazując, że z aktualnego kształtu ustawy prawo o ruchu drogowym (reguluje to art. 72 ust. 1 pkt 6a) wynika, że po 1 lipca 2021 r. samochód ciężarowy z homologacją N1 można zarejestrować wyłącznie po przedłożeniu jednego z dokumentów, których wymagają obowiązujące od niedawna przepisy.
Autor: Weronika Grzęda, adwokat