Ministerstwo Finansów odpowiada na interpelację dotyczącą KSeF

Ministerstwo Finansów opublikowało odpowiedź na interpelację poselską nr 8479 dotyczącą KSeF. Przedstawiono w niej aktualne założenia co do wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur, a także wskazano, że prace legislacyjne dotyczące KSeF to jeden z priorytetów resortu, co zdaje się potwierdzać fakt szybkiej publikacji kolejnej wersji projektu ustawy. Ministerstwo nie zamyka się jednak na jego konsultacje z przedsiębiorcami.
Jak wynika z informacji przekazanych przez wiceministra finansów Jarosława Nenemana, obowiązkowy KSeF ma wejść w życie 1 lutego 2026 r., ale początkowo obejmie jedynie największe podmioty – te, których wartość sprzedaży (razem z VAT) przekroczyła 200 mln zł. Dwa miesiące później, czyli 1 kwietnia 2026 r., systemem zostaną objęci pozostali przedsiębiorcy. Część obowiązków wynikających z nowelizacji ma zostać dodatkowo odroczona do końca lipca 2026 r.
Co istotne, Ministerstwo Finansów nie planuje kolejnego przesunięcia terminu wejścia w życie obowiązkowego KSeF. Etapowe wdrażanie KSeF to odpowiedź na trudności techniczne oraz organizacyjne, jakie pojawiły się podczas wcześniejszych testów systemu. Ministerstwo nie ukrywa, że równolegle z pracami nad zmianami legislacyjnymi prowadzone są również prace w zakresie architektury samego systemu – tak, by w dniu wejścia w życie obowiązku nie doszło do paraliżu w wystawianiu faktur.
Projekt ustawy dopiero przed Radą Ministrów
W odpowiedzi na interpelację opublikowaną 31 marca 2025 r. wskazano, że nowa wersja projektu ustawy dotyczącej KSeF ma trafić pod obrady Rady Ministrów w II kwartale 2025 r., a także, że ma on uwzględniać dotychczas zgłoszone uwagi. Podkreślono także, że nowy projekt jest jednym z kluczowych priorytetów resortu.
Choć zapowiedzi w zakresie publikacji nowego projektu zostały zrealizowane błyskawicznie, to w odpowiedzi na interpelację zabrakło informacji na temat vacatio legis finalnej wersji ustawy, którą przyjmie Sejm.
Zapowiedzi te zostały zrealizowane błyskawicznie, bowiem już 11 kwietnia 2025 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano nowy projekt regulacji dotyczących KSeF, o którym więcej piszemy w artykule „Jest nowy projekt dotyczący KSeF – harmonogram, zmiany i kluczowe daty”. Projekt zakłada między innymi przedłużenie okresu przejściowego dla niektórych obowiązków aż do końca 2026 r.
W odpowiedzi na interpelację wskazano również, że jednym z priorytetów jest zapewnienie możliwie prostego mechanizmu fakturowania, który nie będzie nadmiernym obciążeniem technologicznym ani organizacyjnym. Z tego powodu publikacja nowego projektu ustawy ma być powiązana z równoległymi testami funkcjonalności systemu, tak by ostateczne rozwiązania miały charakter praktyczny, a nie wyłącznie teoretyczny. Ministerstwo podkreśliło, że zależy mu na szerokim dialogu z przedsiębiorcami i maksymalnym uproszczeniu procesu wdrożeniowego, dlatego nie wykluczano skierowania nowego projektu do ponownych konsultacji społecznych, co również znalazło potwierdzenie, jako że aktualnie przedsiębiorcy mogą zgłaszać swoje uwagi do 25 kwietnia 2025 r.
Co z vacatio legis?
Równolegle z pracami legislacyjnymi prowadzone będą intensywne działania edukacyjne, których celem będzie nie tylko ograniczenie ryzyka błędów wdrożeniowych, ale też zapewnienie płynnego startu nowego systemu.
To, że Ministerstwo Finansów intensyfikuje działania związane z przepisami dotyczącymi KSeF, a także podtrzymuje chęć dialogu z biznesem, to ważna informacja dla przedsiębiorców, w tym dostawców oprogramowania. W odpowiedzi na omawianą interpelację, zabrakło natomiast informacji na temat vacatio legis finalnej wersji ustawy, którą przyjmie Sejm. Na konkrety w tej kwestii trzeba będzie jeszcze poczekać, choć ostatnie działania resortu finansów pozwalają wykazywać co do tego umiarkowany optymizm.

Autor: Dominika Wiśniowska
Materiały dodatkowe: