Kolejne konsultacje w sprawie KSeF za nami. Co jeszcze się zmieni?

Kolejne konsultacje w sprawie KSeF za nami. Co jeszcze się zmieni?

Choć prace związane z wdrożeniem obowiązku korzystania z KSeF posuwają się do przodu, Ministerstwo Finansów notuje opóźnienia w stosunku do terminów zadeklarowanych w trakcie ostatniego spotkania prekonsultacyjnego organizowanego wspólnie z Krajową Administracją Skarbową. Część podatników może zaskoczyć zapowiedź publikacji nowej schemy e-faktury FA(3), mimo wcześniejszych zapewnień, że zmian w tym obszarze nie będzie.

Kolejne prekonsultacje w sprawie Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) współorganizowane przez Ministerstwo Finansów oraz Krajową Administrację Skarbową odbyły się w lipcu. Udział w wydarzaniu wzięli m.in. przedstawiciele przedsiębiorców, organizacji branżowych oraz wielu innych zainteresowanych. Dyskusja skupiła się na podsumowaniu ustaleń z wcześniejszych spotkań konsultacyjnych oraz omówieniu dalszych działań prawnych i biznesowych, mających na celu uproszczenie systemu.

Zachowane elementy i nowe perspektywy

Podczas prekonsultacji potwierdzono wcześniejsze ustalenia dotyczące m.in.: 

  • etapowego wejścia w życie obowiązkowego KSeF, czyli: od 1 lutego 2026 r. dla przedsiębiorców, których wartość sprzedaży (wraz z kwotą VAT) przekroczyła w 2025 r. 200 mln zł; oraz od 1 kwietnia 2026 r. dla pozostałych przedsiębiorców,
  • dobrowolnej i tymczasowej alternatywy umożliwiającej wystawianie elektronicznych faktur „offline” poza KSeF, z obowiązkiem przesłania ich do systemu w kolejnym dniu roboczym z kodem QR,
  • możliwości w okresie przejściowym wystawiania faktur papierowych, ale tylko dla najmniejszych podatników (limity: 450 zł za fakturę i 10 000 zł miesięcznie).

W ramach tematów przeznaczonych do dalszej dyskusji wskazano potwierdzono również zamiar utrzymania dodatkowych odroczeń (wcześniej mówiono m.in. o tym, że do lipca 2026 r. m.in. nie będzie stosowania kar za pominięcie KSeF, realizacji płatności z podaniem numeru KSeF czy likwidacji wystawiania faktur z kasy rejestrującej). W tym obszarze niewykluczone są jednak zmiany. 

W wyniku przeprowadzonych rozmów wycofano rozwiązanie polegające na „samoidentyfikacji” nabywcy dla potrzeb wystawienia przez dostawcę faktury w KSeF w zakresie podatku dochodowego.

W trakcie spotkania resort przedstawił również rozwiązania, które są w szczególności interesujące dla biznesu. Chodzi m.in. o możliwość przesyłania załączników do faktur. Resort finansów potwierdził, że dostarczy strukturę załącznika i dostosuje środowisko testowe, by taka funkcjonalność była możliwa do wdrożenia przez przedsiębiorców od 1 lutego 2026 r., a więc bez potrzeby wprowadzania dodatkowych odroczeń w zakresie terminu obowiązkowego KSeF. Wskazano również, że w załącznikach będzie można ujmować dane biznesowe i branżowe (wynikające z odrębnych przepisów) oraz podatkowe (np. cenę jednostkową, miarę i ilość towaru/usługi). Określono również, że jedna faktura będzie mogła posiadać jeden załącznik, który będzie mógł być korygowany np. w wyniku stwierdzenia błędu.

Pomimo wcześniejszych zapewnień o pozostawieniu schemy FA(2) e-faktury w niezmienionej formie, Ministerstwo Finansów zapowiedziało publikację projektu nowej schemy FA(3). Miało to nastąpić we wrześniu br., ale na ten moment nie przekazano jej do konsultacji publicznych. Opóźnienie dotyczy również rozpoczęcia procesu konsultacji publicznych projektu ustawy, który także miał zostać zainicjowany we wrześniu.

Realizując postulaty jednej z grup roboczych, Ministerstwo potwierdziło również wdrożenie możliwości wystawiania faktur w KSeF w modelu docelowym bez konieczności zmiany obowiązków podatników.

Finał niedługo – z nową strukturą?

Pomimo wcześniejszych zapewnień ze strony Ministerstwa Finansów o pozostawieniu schemy FA(2) e-faktury w niezmienionej formie, zapowiedziano publikację projektu nowej schemy FA(3). Miało to nastąpić we wrześniu br., ale na ten moment nie przekazano jej do konsultacji publicznych. Należy jednak zaznaczyć, że zwłaszcza w przypadku podatników, którzy rozpoczęli już prace wdrożeniowe, implementacja nowej struktury logicznej może wiązać się z dodatkowymi kosztami. Opóźnienie dotyczy również rozpoczęcia procesu konsultacji publicznych projektu ustawy, który także miał zostać zainicjowany we wrześniu.

Kolejne nowe informacje w sprawie e-fakturowania podatnicy poznają być może na przełomie października i listopada, ponieważ Ministerstwo Finansów zapowiedziało, że wówczas odbędą się kolejne, a zarazem finalne konsultacje dotyczące wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Ministerstwo podkreśla, że każda opinia jest ważna, a wyniki konsultacji pozwolą na udoskonalenie rozwiązania przed jego ostatecznym wprowadzeniem. Uczestnicy będą mieli okazję omówić kluczowe kwestie związane z funkcjonowaniem KSeF oraz wyrazić swoje wątpliwości i sugestie dotyczące jego implementacji. 

DW

Autor: Dominika Wiśniowska