Newsletter
leasingowy
Leasing nadal będzie korzystny i popularny
Niższe koszty, łatwiejsza dostępność, a także liczne korzyści podatkowe, pośród których należy wskazać przede wszystkim możliwość szybkiego „ukosztowienia” aktywa – to najważniejsze korzyści leasingu operacyjnego, które sprawiają, że jest on chętnie wybierany przez przedsiębiorców. Zmiany w prywatnym wykupie, wprowadzane przez Polski Ład, nie spowodują spadku popularności tej formy finansowania.
Więcej…
Rozliczenia miedzy importerem a leasingodawcą – ważny wyrok NSA
Wyrok NSA z 23 listopada 2021 r. (sygn. II FSK 507/19) dotyczy rozliczeń z tytułu różnicy pomiędzy szacunkową a rzeczywistą wartością przedmiotu poleasingowego. Ma on istotne znaczenie z perspektywy branży leasingowej. Potwierdza bowiem, że takie rozliczenia między importerem a spółką finansującą mogą stanowić koszty uzyskania przychodów.
Więcej…
Ryczałt bezpieczniejszy niż darowizna
Przedsiębiorca prowadzący działalność opodatkowaną ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych może zapłacić niższy podatek od sprzedaży samochodu osobowego wykupionego z leasingu – nawet jeżeli od wykupu minęło mniej niż 6 miesięcy. Ryczałtowiec opodatkuje sprzedaż takiego pojazdu stawką podatku w wysokości 3% wartości przychodu z jego zbycia.
Więcej…
Ulga na złe długi nadal nie dla wszystkich wierzycieli
Nowy wyrok NSA dotyczący możliwości zastosowania tzw. ulgi na złe długi można odczytywać jako obronę interesów fiskusa. Sąd stwierdził bowiem, że polskie przepisy, które przewidują, że z ulgi można skorzystać tylko w tych przypadkach, gdy od daty wystawienia faktury dokumentującej wierzytelność nie upłynęły 3 lata, nie są sprzeczne z prawem unijnym. To zła wiadomość m.in. dla firm z branży leasingowej.
Więcej…
Prywatny wykup samochodu z leasingu nadal bez VAT
Polski Ład sprawi, że od 2022 r. osoba, która dokona wykupu samochodu z leasingu do majątku prywatnego, będzie mogła odsprzedać auto bez podatku dochodowego dopiero po upływie 5 lat (liczonych od końca roku podatkowego, w którym nastąpił wykup). Wokół tej zmiany pojawiło się jednak sporo nieprawdziwych informacji, m.in. w zakresie podatku VAT, który rzekomo miałby pojawić się przy prywatnym wykupie.
Więcej…
Ubezpieczenie auta. Korzystający stosują limit, a finansujący?
Nowy wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego przyznaje rację fiskusowi, który twierdził, że w sytuacji, gdy leasingobiorca zwraca finansującemu wydatki związane z ubezpieczeniem pojazdu, korzystający powinien zastosować limit wynikający z art. 49 ust. 1 pkt 49 ustawy o CIT. Wyrok NSA, jakkolwiek zły dla leasingobiorców, może okazać się korzystny dla firm z branży leasingowej.
Więcej…
Subpartycypacja jako forma finansowania może się nie opłacać
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wydał niekorzystny dla branży leasingowej wyrok, dotyczący szczególnej formy finansowania, jaką jest subpartycypacja. W orzeczeniu z 16 listopada Sąd wskazał, że – inaczej niż w przypadku sekurytyzacji – w odniesieniu do subpartycypacji nie można zastosować art. 17k ustawy o CIT, a przychód podatkowy powstaje już z chwilą otrzymania finansowania.
Więcej…
Interpretacja w sprawie kart paliwowych jednak możliwa
Organy podatkowe odmawiały podatnikom wydania interpretacji indywidualnej w zakresie transakcji trójstronnych opartych o karty paliwowe, zasłaniając się wydaną w tym zakresie interpretacją ogólną Ministra Finansów. Praktyka fiskusa nie trwała jednak długo. Pojawiły się bowiem pierwsze interpretacje indywidualne, które mogą być pomocne w rozwiązaniu wątpliwości związanych ze stosowaniem kart paliwowych.
Więcej…
Sprzedaż przedmiotu leasingu finansowego. Jakie skutki podatkowe dla leasingodawcy?
Firmy leasingowe często zbywają nie tyle strumień wierzytelności, ile sam przedmiot umowy leasingu wraz z trwającą umową. O ile obecnie taka transakcja nie budzi wątpliwości, jeśli umowa leasingu ma charakter leasingu operacyjnego, o tyle wiąże się z poważnymi komplikacjami, jeśli jest to leasing finansowy. Stanowisko organów wskazuje bowiem, że taka transakcja nie jest objęta opodatkowaniem VAT.
Więcej…
Sąd Najwyższy w sprawie wynagrodzeń handlowców. Na razie bez rozstrzygnięcia
Uzasadnienie uchwały Sądu Najwyższego dotyczącej handlowców zatrudnianych przez dealera, którzy dodatkowo otrzymują wynagrodzenie od firmy leasingowej nie daje precyzyjnych wskazówek interpretacyjnych. Sąd ograniczył się do stwierdzenia, że przepis art. 8 ust. 2a ww. ustawy nie może być stosowany automatycznie, a każdy przypadek powinien być badany indywidualnie.
Więcej…
Sejm znowelizował ustawę o elektromobilności i paliwach alternatywnych
Większa liczba stref czystego transportu, umożliwienie skorzystania z dofinansowania wybierającym samochód finansowany leasingiem, a także łatwiejsza instalacja ładowarek w blokach – to sposoby Ministerstwa Klimatu i Środowiska na zwiększenie liczby aut elektrycznych na naszych drogach.
Więcej…
Firmy leasingowe stracą na ubezpieczeniu
Naczelny Sąd Administracyjny stanął po stronie fiskusa w najnowszym wyroku dotyczącym rozpoznania przychodów pokrywających wydatki niezaliczone do kosztów podatkowych. Wyrok ma znaczenie w szczególności dla wydatków związanych z ubezpieczeniem aut, które stanowią koszt tylko do poziomu 150 000 zł, choć przychód z tytułu refakturowania ubezpieczenia na korzystającego należy rozpoznać w całości.
Więcej…
Ryzyko zapłaty akcyzy przez firmę leasingową. Jak je zminimalizować?
Obowiązujące od kilku miesięcy przepisy o podatku akcyzowym nadal budzą wątpliwości podatników, w tym m.in. firm leasingowych. Warto więc prześledzić, w jakich przypadkach leasingodawca może być zobowiązany do zapłaty akcyzy z tytułu dokonania w pojazdach zmian konstrukcyjnych, a kiedy z tytułu nabycia lub posiadania niezarejestrowanego wcześniej samochodu osobowego.
Więcej…
Sejm przyjął ustawę podatkową realizującą tzw. Polski Ład
Ustawa, która wprowadza rozwiązania podatkowe zapisane w Polskim Ładzie, została już przyjęta przez Sejm i trafiła do Senatu. Najważniejsze rozwiązania, jak zmiany wysokości składki zdrowotnej czy minimalny podatek dochodowy, zaczną obowiązywać już 1 stycznia 2022 r. Część przepisów, m.in. dotyczące ukrytej dywidendy i prywatnego najmu nieruchomości, wejdą w życie rok później. Na etapie prac sejmowych rozszerzono też możliwość skorzystania przez podatników z niektórych ulg.
Więcej…
Jakie konsekwencje dla leasingodawców, wynagradzających pracowników dealerów?
Dealer samochodów uzyskuje korzyść z tytułu oferowania usług leasingowych w ramach czynności podejmowanych przez jego pracowników, mających jednocześnie zawarte umowy zlecenia z leasingodawcą. Choć ryzyko składkowe spoczywa w tym przypadku na dealerze, to w obszarze cywilnoprawnym konsekwencje mogą dotknąć także m.in. firmy leasingowe.
Więcej…
Informacja skarbowa wyjaśnia, jak rozliczać CIT w releasingu
Dyrektor KIS wydał interpretację, w której odniósł się do kwestii rozliczeń releasingu w przypadku leasingu finansowego następującego po leasingu operacyjnym. Zawarł w niej wskazówki w zakresie ustalania wartości przychodu z tytułu spłaty wartości początkowej przedmiotu leasingu oraz wysokości kosztów podatkowych przy jego sprzedaży. Pozytywne podejście fiskusa do releasingu może być argumentem za wprowadzeniem takiego produktu do oferty.
Więcej…
Dokumentacja kluczowa dla decyzji o podatku od nieruchomości
Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził, że obiekty takie jak tablice reklamowe mogą być objęte podatkiem od nieruchomości tylko wtedy, gdy są trwale związane z gruntem. Sąd wskazał, że dla oceny tego, czy konstrukcja jest trwale związana z podłożem, kluczowa jest treść dokumentacji projektowanej inwestycji, dając tym samym podatnikom kolejny argument w sporach z fiskusem.
Więcej…
Zwolnienie z ewidencjonowania na kasie także w przypadku braku zapłaty
Firmy leasingowe oraz CFM-owe, które oferują leasing konsumencki, mogą skorzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania transakcji na kasie fiskalnej także w przypadku, gdy klient płaci z opóźnieniem, a nawet gdy nigdy nie dojdzie do zapłaty. Właśnie potwierdziły to organy podatkowe.
Więcej…
Jest jeszcze szansa na korzystny wykup samochodu z leasingu
Od przyszłego roku każda osoba, która dokona wykupu auta z leasingu, a następnie zdecyduje się na jego sprzedaż, będzie zobligowana do wykazania przychodu z działalności. Przewiduje to projekt Polskiego Ładu. Od konieczności zapłaty podatku z tego tytułu mogą jednak uchronić planowane przepisy przejściowe.
Więcej…
Leasing na „starych” zasadach w dobie pandemii? Organy przeciwne
W przypadku umów leasingu zawartych do końca 2018 r., korzystający może zaliczać raty leasingowe do kosztów bez ograniczeń. W przypadku dokonania zmian w takich umowach po 1 stycznia 2019 r. należy stosować bieżące przepisy, limitujące wysokość rat leasingowych możliwych do uwzględnienia w kosztach. Sytuacja związana z COVID-19 nie stanowi w tym przypadku taryfy ulgowej.
Więcej…
Polski Ład 2.0 z nowym podatkiem przychodowym
Projekt ustawy podatkowej realizującej tzw. Polski Ład został skierowany do Sejmu. W odróżnieniu od prezentowanych wcześniej założeń, nowa wersja projektu uwzględnia również minimalny podatek dochodowy, którego wysokość będzie zależała od osiąganych przychodów i ponoszonych kosztów. Będzie on dotyczyć szerokiego grona przedsiębiorstw (również polskich) wykazujących straty lub osiągających niską zyskowność, a nie tylko dużych, międzynarodowych korporacji – jak zapowiadano wcześniej.
Więcej…
Ważny wyrok w sprawie leasingu zwrotnego
Leasing zwrotny może być klasyfikowany jako jedna kompleksowa usługa finansowa świadczona przez finansującego lub jako dwie odrębne transakcje w postaci dostawy towarów przez korzystającego oraz dostawy towarów bądź świadczenia usług przez finansującego – to konkluzje wyroku WSA w Poznaniu.
Więcej…
Nowa uchwała Sądu Najwyższego to duże ryzyko w premiach dla handlowców
Wynagradzając pracowników swoich kontrahentów, np. z tytułu prowizji, należy liczyć się z koniecznością pełnego oskładkowania wypłacanych kwot – to najważniejszy wniosek płynący z nowej uchwały Sądu Najwyższego. Może ona zachęcić ZUS do intensyfikacji działań kontrolnych.
Więcej…
Sprzedaż przedmiotu poleasingowego – co z amortyzacją?
Jak wynika z najnowszej interpretacji, przeznaczając poleasingowy środek trwały do sprzedaży, należy wykreślić go z ewidencji i wstrzymać dokonywanie odpisów amortyzacyjnych. Kontynuowanie amortyzacji będzie możliwe dopiero w przypadku ponownego oddania takiego środka trwałego w leasing lub najem.
Więcej…
Umowa leasingu zachowuje ciągłość – mimo cesji i późniejszych zmian
Czy cesja umowy leasingu i dokonanie w niej zmian uzgodnionych z nowym korzystającym, oznacza, że dla celów podatkowych została zawarta całkowicie nowa umowa? Takie pytanie długo zadawali sobie zarówno leasingodawcy, jak i leasingobiorcy. Tegoroczne wyroki oraz interpretacje eliminują większość wątpliwości z tym związanych.
Więcej…
Prowizja przychodem w chwili udzielenia pożyczki
Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że na gruncie ustawy o CIT prowizja za udzielenie pożyczki nie jest tym samym co odsetki i – w odróżnieniu do odsetek – nie można dla niej zastosować metody kasowej powstania przychodu. Orzeczenie to może mieć znaczenie zarówno dla firm świadczących usługi pożyczkowe, jak i nabywców takich usług.
Więcej…
Beneficjent (nie)rzeczywisty, czyli nadal nie wiadomo, co z podatkiem u źródła od dywidend
Wciąż trudno mówić o utrwalonej linii orzeczniczej w sprawie obowiązku weryfikacji statusu beneficjenta rzeczywistego w kontekście wypłaty dywidendy. Przełomu w tym zakresie nie przyniósł nawet wyrok NSA, który orzekł, że w zakresie zastosowania zwolnienia dywidendowego nie ma obowiązku weryfikacji, czy odbiorca należności posiada status „beneficial owner”.
Więcej…
Bez zmian w zakresie premii pieniężnych od agentów ubezpieczeniowych
Brak czynności, które można uznać za świadczenie przez firmę leasingową usług na rzecz agenta ubezpieczeniowego, powoduje, że premia pieniężna uzyskiwana w związku z dokonywanymi zakupami usług ubezpieczeniowych, nie podlega opodatkowaniu VAT. Potwierdza to najnowsza interpretacja.
Więcej…
Podpisanie protokołu nie powinno opóźniać wprowadzenia do ewidencji środków trwałych?
Organy podatkowe wydają coraz więcej interpretacji, potwierdzających, że finansujący mają prawo do wprowadzenia środka trwałego do ewidencji i rozpoczęcia dokonywania odpisów amortyzacyjnych już w chwili postawienia towaru do dyspozycji korzystającego – bez konieczności jego fizycznego odbioru. Nie ma przy tym znaczenia, czy przedmioty umowy leasingu mogą być używane przez korzystającego samodzielnie czy razem, w połączeniu z innymi rzeczami.
Więcej…
Nikła pomoc GUS-u z Klasyfikacją Środków Trwałych
Organy podatkowe odmawiają wydania interpretacji w sprawach dotyczących klasyfikowania środków trwałych do odpowiednich grup, odsyłając podatników do Głównego Urzędu Statystycznego. Urząd również nie chce jednak podjąć się oceny konkretnych przypadków, co stawia w trudnym położeniu m.in. firmy z branży leasingowej.
Więcej…
Korekta w leasingu finansowym – ciąg dalszy wątpliwości
Firmy oferujące leasing finansowy nadal nie mogą liczyć na pozytywne orzecznictwo organów podatkowych w zakresie możliwości korekty podstawy opodatkowania w przypadku jakichkolwiek sytuacji, które skutkują przedterminowym zakończeniem umowy leasingu. I choć prawo do korekty w takich sytuacjach coraz częściej potwierdzają sądy, to wciąż wątpliwości budzi dopuszczalność korekty w przypadku wcześniejszego zakończenia umowy leasingu np. z uwagi na szkodę całkowitą.
Więcej…
Poznaliśmy projekt „Nowego polskiego ładu”. Jakie zmiany dla branży leasingowej?
Opublikowano projekt tzw. Nowego polskiego ładu, który zakłada wiele zmian w przepisach – część o charakterze rewolucyjnym. Z perspektywy firm leasingowych są one jednak niejednoznaczne. Najbardziej dotkliwą dla branży zmianą będzie tzw. CIT-owski JPK – z uwagi na potencjalne koszty jego wprowadzenia.
Więcej…
Zmiana statusu strony umowy leasingu a ryzyko podatku bankowego
Firmy, które w ofercie posiadają leasing z obowiązkiem wykupu lub pożyczkę, i oferują te produkty przedsiębiorcom prowadzącym jednoosobową działalność, powinny być świadome ryzyka podlegania obowiązkowi zapłaty tzw. podatku bankowego.
Więcej…
Koniec optymalizacji z prywatnym wykupem? To możliwe, ale jeszcze nie pewne
Ministerstwo Finansów planuje zamknąć furtkę, umożliwiającą przedsiębiorcom wykupienie samochodu z leasingu do ich majątku prywatnego i późniejszą sprzedaż bez podatku. Po zmianach przychód ze sprzedaży auta wykorzystywanego wcześniej w firmie na podstawie umowy leasingu ma być opodatkowany jak w innych przypadkach sprzedaży majątku firmowego.
Więcej…
Nowe przepisy akcyzowe. Jakie dokumenty potrzebne do rejestracji samochodu?
Nowe przepisy dotyczące akcyzy, które obowiązują od 1 lipca 2021 r., nie tylko poszerzyły katalog czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą, ale również katalog samochodów, do rejestracji których konieczne jest posiadanie dodatkowego dokumentu potwierdzającego realizację obowiązków w zakresie akcyzy.
Więcej…
Archiwalne wydania
Newsletter prawnopodatkowy
Nowe limity płatności gotówkowych jednak rok później stycznia 2022 r. zmiany w fakturowaniu
W ramach tzw. tarczy antyinflacyjnej, która czasowo obniża stawki akcyzy od paliw i energii elektrycznej, rząd postanowił zmienić część przepisów ustawy wprowadzającej tzw. Polski Ład. Modyfikacji uległy przepisy dotyczące płatności gotówkowych. Zgodnie z nimi niższe limity transakcji, które można uregulować przy pomocy gotówki, zaczną obowiązywać nie od 1 stycznia 2022 r., ale od 1 stycznia 2023 r.
Więcej…
Niekorzystna decyzja PFR o rozliczeniu subwencji. Jak z nią walczyć?
Co zrobić w sytuacji, gdy rozliczając subwencję otrzymaną od PFR w ramach tarczy finansowej przedsiębiorca otrzyma decyzję, która okaże się dla niego niekorzystna? I czy ma on szansę, by z pomocą istniejących środków prawnych doprowadzić do jej zmiany?
Więcej…
Odpowiedzialność księgowego na gruncie KKS. Jak nie narazić się na sankcje?
Szeroki zakres obowiązków księgowych wiąże się z odpowiedzialnością nie tylko na gruncie ustawy o rachunkowości, lecz często również na podstawie kodeksu karnego skarbowego. To, czy organy zdecydują się postawić zarzuty księgowemu, zależy m.in. od dochowania przez niego należytej staranności, treści umowy z klientem, zakresu obowiązków oraz tego, czy działał on z zamiarem popełnienia przestępstwa. A nawet jeśli tak, to z jakim – bezpośrednim czy ewentualnym.
Więcej…
Od 1 stycznia 2022 r. zmiany w fakturowaniu
Nieco w cieniu procedowania ustawy realizującej Polski Ład ustawodawca zmodyfikował ustawę o VAT. Nowe przepisy nie tylko wprowadzają do porządku prawnego Krajowy System e-Faktur, ale zmieniają też zakres danych wymaganych na tradycyjnych fakturach – w tym zaliczkowych, korygujących i duplikatach. Przedsiębiorcy nadal będą jednak mogli stosować dotychczasowe wzory dokumentów.
Więcej…
Praca zdalna zostanie w końcu uregulowana?
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej pracuje nad ustawą, dzięki której zasady pracy zdalnej zostaną unormowane. Projekt przewiduje, że wykonywanie pracy na odległość będzie wymagało porozumienia z pracodawcą, który zwróci pracownikom koszty pracy poza biurem. Będzie mógł on jednak także kontrolować obecność i pracę zatrudnionych.
Więcej…
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Alternatywa dla wybranych
Polski Ład spowoduje wzrost realnego opodatkowania przedsiębiorców. Zmiany mogą zwiększyć popularność stosowania ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych – szczególnie wśród samozatrudnionych. I choć nie każdy może skorzystać z tej formy opodatkowania, wydaje się ona ciekawą alternatywą m.in. dla handlowców i mechaników, współpracujących z dealerami samochodów na zasadzie B2B.
Więcej…
Amnestia podatkowa w Polskim Ładzie. Nie taka atrakcyjna?
Wartą uwagi nowością, którą na określony czas wprowadza do systemu podatkowego tzw. Polski Ład, jest rozwiązanie w postaci swoistej amnestii podatkowej dla niektórych podatników. Jej celem jest skłonienie osób, które dotychczas zataiły przed organami podatkowymi całość lub część swoich dochodów, a w wyniku tego uniknęły zapłaty podatków – do ich ujawnienia.
Więcej…
Krajowy System e-Faktur. Konieczna zmiana dotychczasowych zasad?
Krajowy System e-Faktur wystartuje dokładnie 1 stycznia 2022 r. Z najnowszych informacji płynących z Ministerstwa Finansów wynika, że korzystanie z Systemu stanie się obligatoryjne nie 1 stycznia 2023 r., a dopiero w drugim kwartale 2023 r., przy czym dokładna data nie jest jeszcze znana. W dużej mierze zależy ona od tego, kiedy Polska otrzyma od Komisji Europejskiej decyzję derogacyjną.
Więcej…
Ostatni dzwonek na realizację obowiązków w zakresie cen transferowych
Najbliższe tygodnie będą dla działów księgowości okresem wzmożonej pracy nie tylko przy zamknięciu roku, ale też przy wypełnianiu obowiązków sprawozdawczych wynikających z przepisów o cenach transferowych. W tym kontekście warto pamiętać o nowym kształcie formularza TPR-C(3), a także o możliwej konieczności aktualizacji posiadanego benchmarku.
Więcej…
Zmiany w „podatku na wejściu” w estoński CIT
Estoński CIT w wersji obowiązującej do końca 2021 r. był ewidentnym falstartem. Przemawia za tym już choćby niewielkie zainteresowanie podatników tą formą opodatkowania. Ministerstwo Finansów w ramach Polskiego Ładu proponuje jednak reset i nowe otwarcie. Jednym z jego elementów będzie ograniczenie barier wejścia do systemu estońskiego.
Więcej…
Dostawa nieruchomości niezabudowanej. Kiedy możliwe zwolnienie z VAT?
Aby dostawa nieruchomości mogła skorzystać ze zwolnienia z VAT, działka musi być niezabudowana i jednocześnie nie może stanowić terenu budowlanego. Rozstrzygnięcie tego, czy oba warunki zostaną spełnione, przysparza jednak wielu trudności, ponieważ zarówno o tym, czy daną działkę uznaje się za niezabudowaną, a także czy nie jest ona terenem budowlanym, decyduje szereg dodatkowych czynników.
Więcej…
Ustawa podatkowa realizująca Polski Ład z podpisem Prezydenta
Ustawa wdrażająca rozwiązania podatkowe zapisane w Polskim Ładzie, którą na początku października przyjął Sejm, została podpisana przez Prezydenta Andrzeja Dudę. Najważniejsze rozwiązania, jak zmiany wysokości składki zdrowotnej czy minimalny podatek dochodowy, zaczną obowiązywać już 1 stycznia 2022 r. Część przepisów, m.in. dotyczących ukrytej dywidendy i prywatnego najmu nieruchomości, wejdzie w życie rok później.
Więcej…
Nabycie nieruchomości w Polsce przez obcokrajowców nie zawsze łatwe
Choć obowiązujące przepisy dotyczące nabywania nieruchomości przez cudzoziemców przewidują szereg zwolnień z obowiązku uzyskania zezwolenia MSWiA, od 1 stycznia 2021 r. muszą ubiegać się o nie obywatele Wielkiej Brytanii. Zezwolenie będzie niezbędne również w przypadku chęci nabycia przez obcokrajowców nieruchomości zlokalizowanych w tzw. pasie nadgranicznym.
Więcej…
Coraz bliżej ustawy o ochronie sygnalistów
W najbliższym czasie, przedsiębiorcy będą musieli zmierzyć się z nowymi obowiązkami – stworzenia wewnętrznego aparatu ochrony dla tzw. sygnalistów, czyli osób sygnalizujących naruszenia przepisów prawa w przedsiębiorstwach oraz jednostkach publicznych. Skuteczna procedura zgłaszania naruszeń daje pracodawcom szansę na usunięcie naruszeń na poziomie wewnętrznym, bez konieczności zgłaszania ich Rzecznikowi Praw Obywatelskich.
Więcej…
Samozatrudnieni przejdą na ryczałt?
Wejście w życie tzw. Polskiego Ładu oznacza również zmianę przepisów dotyczących ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Wiele wskazuje na to, że ta forma opodatkowania może okazać się dla wielu przedsiębiorców najkorzystniejszym modelem rozliczenia osiąganych przychodów i z tego powodu wkrótce zyskać na popularności – szczególnie wśród samozatrudnionych.
Więcej…
Sądy potwierdzają: regulacje covidowe skuteczne w sprawach podatkowych
Zdaniem organów podatkowych i resortu finansów regulacje covidowe przewidujące brak rozpoczęcia lub zawieszenie terminów przewidzianych przepisami prawa administracyjnego, nie miały zastosowania do spraw podatkowych. Podatników wzięły w obronę sądy, twierdząc, że ochrony przed negatywnymi skutkami ewentualnego uchybienia terminom w czasie pandemii nie można interpretować zawężająco.
Więcej…
E-paragony bardziej dostępne. Wkrótce zyskają na popularności?
Przepisy, które weszły w życie pod koniec września, umożliwiają generowanie i przekazywanie nabywcom e-paragonów również z wykorzystaniem tzw. kas on-line. Tempo wzrostu popularności „wirtualnych paragonów” będzie zależało m.in. od tego, jak szybko producenci kas przygotują aktualizacje oprogramowania, które umożliwią stosowanie tego rozwiązania.
Więcej…
Przedsiębiorcy chętniej wesprą sport, kulturę, naukę i edukację?
Za sprawą Polskiego Ładu resort finansów chce docenić nie tylko podatników, którzy ponoszą wydatki związane z zabytkowymi nieruchomościami. Ustawa przyjęta przez Sejm umożliwi skorzystanie ze specjalnej ulgi przedsiębiorcom wspierającym działalność sportową, kulturalną, naukową i edukacyjną. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2022 r.
Więcej…
Ulga na powrót to kilkanaście tysięcy złotych oszczędności rocznie
Polski Ład przewiduje wprowadzenie nowej ulgi w podatku dochodowym od osób fizycznych, która ma zachęcić Polaków (ale nie tylko!) mieszkających za granicą do powrotu do kraju. Skorzystanie z niej będzie się wiązać z istotnymi oszczędnościami.
Więcej…
Sejm przyjął ustawę podatkową realizującą tzw. Polski Ład
Ustawa, która wprowadza rozwiązania podatkowe zapisane w Polskim Ładzie, 1 października 2021 r. została przyjęta przez Sejm i trafiła do Senatu. Najważniejsze rozwiązania, jak zmiany wysokości składki zdrowotnej czy minimalny podatek dochodowy, zaczną obowiązywać już 1 stycznia 2022 r. Część przepisów, m.in. dotyczące ukrytej dywidendy i prywatnego najmu nieruchomości, wejdą w życie rok później. Na etapie prac sejmowych rozszerzono też możliwość skorzystania przez podatników z niektórych ulg.
Więcej…
Polski Ład wpłynie bezpośrednio na rynek nieruchomości
Ograniczenie możliwości amortyzacji podatkowej nieruchomości w tzw. spółkach nieruchomościowych, modyfikacja zasad opodatkowania najmu mieszkalnego i wyłączenie amortyzacji podatkowej nieruchomości mieszkalnych – to najważniejsze ze zmian z Polskiego Ładu, które będą miały wpływ na rynek nieruchomości.
Więcej…
Kto i na jakich zasadach skorzysta z nowej ulgi na zabytki?
Wśród rozwiązań wprowadzanych przez Polski Ład znajdują się również nowe ulgi podatkowe. Jedna z nich umożliwi dokonywanie odliczeń podatnikom, którzy ponoszą określone wydatki na prace związane z zabytkami. Ulga będzie przysługiwać również w przypadku odpłatnego nabycia zabytkowej nieruchomości.
Więcej…
Dodatkowy przychód za nielegalne zatrudnienie
Zniechęcenie pracodawców do zatrudniania w tzw. szarej strefie – to kolejny cel ustawy wprowadzającej tzw. Polski Ład. Aby go zrealizować, ustawodawca przewidział dodatkowe sankcje dla nieuczciwych pracodawców, zwalniając z nich pracowników, którzy zawiadomią organy o tym, że ich wynagrodzenie było wypłacane „pod stołem”.
Więcej…
„WHT refund” (w końcu) zacznie obowiązywać
Polski Ład nie omija również kwestii podatku u źródła. Zanosi się, że odraczane od blisko trzech lat zmiany, wynikające z art. 26 ust. 2e ustawy o CIT, w końcu wejdą w życie. Z tym, że w nieco zmienionej formie, bardziej korzystnej dla podatników. Uregulowana ma zostać również możliwość posługiwania się kopią certyfikatu rezydencji.
Więcej…
Zmiany korzystne tylko dla fiskusa, a wątpliwości… i tak pozostaną
Dotychczasowe przepisy dotyczące kosztów finansowania dłużnego były źródłem wielu sporów na linii podatnik–fiskus. Już wkrótce zakończy je Polski Ład. Konsekwencją zmian będzie jednak wzrost wysokości podatków – nawet o ponad pół miliona zł rocznie. Ustawodawca nie doprecyzował jednak – również budzącej wątpliwości – samej definicji kosztów uzyskania dłużnego.
Więcej…
Estoński CIT w Polsce. Tym razem naprawdę warto go rozważyć
Poprzez poszerzenie katalogu podmiotów uprawnionych do skorzystania z estońskiego CIT, zmniejszenie stawek podatku i likwidację części barier, Ministerstwo Finansów planuje zachęcić przedsiębiorców do skorzystania z tego rozwiązania. Jednocześnie jednak resort przyjmuje mniej korzystny dla podatników sposób kalkulacji efektywnego opodatkowania w systemie estońskim.
Więcej…
Polski Ład zwolni z PIT rodziny wielodzietne
170 000 zł w skali roku – maksymalnie taką kwotę łącznego dochodu będą mogli wykazać rodzice wychowujący co najmniej 4 dzieci, by skorzystać ze zwolnienia z obowiązku zapłaty PIT. Dla możliwości skorzystania z ulgi nie będzie miało znaczenia ani źródło przychodów, ani sposób ich opodatkowania. To kolejne z rozwiązań zawartych w tzw. Polskim Ładzie.
Więcej…
Polski Ład szykuje poważne zmiany w obszarze płatności gotówkowych
Limity transakcji gotówkowych, które sprzedawca może zaliczyć do kosztów, po raz kolejny zostaną zmniejszone – tym razem za sprawą Polskiego Ładu. Od 2022 r. w relacjach z innymi przedsiębiorcami będzie to 8 tys. zł, z konsumentami – 20 tys. zł. Niezależnie od tego uchwalona została również ustawa, zobowiązująca sprzedawców do przyjmowania płatności gotówkowych za transakcje o wartości do około 5,4 tys. zł.
Więcej…
Korekty deklaracji. Niebezpieczne zmiany w przepisach karnych skarbowych
Polski Ład istotnie ograniczy zakres ochrony przed odpowiedzialnością karną skarbową, przysługującej aktualnie podatnikom, składającym korektę deklaracji w sytuacji popełnienia przez nich błędu w deklaracji podatkowej. Zmiana może prowadzić do częstszych sporów z organami podatkowymi.
Więcej…
Wkrótce fiskus przeprowadzi zakup kontrolowany i zajmie sprzęt?
Projekt Polskiego Ładu, oprócz zmian w sferze podatkowej, przewiduje również wprowadzenie nowych uprawnień dla pracowników fiskusa w postaci nabycia sprawdzającego i tymczasowego zajęcia ruchomości. Oba rozwiązania zostaną wprowadzone do ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej.
Więcej…
Wpływ pandemii należy uwzględnić w dokumentacji cen transferowych
Podczas XIII posiedzenia Forum Centrum Transferowych przyjęto rekomendacje w zakresie wpływu pandemii COVID-19 na ceny transferowe. Dotyczą one m.in. analiz porównawczych, alokacji kosztów nadzwyczajnych i strat związanych z pandemią, podejścia do wsparcia antykryzysowego oraz dokumentacji cen transferowych.
Więcej…
Zmiany w ryczałcie od służbowych aut
Zasady ustalania ryczałtu w przypadku wykorzystywania przez pracownika samochodu służbowego do celów prywatnych zmienią się prawdopodobnie już od stycznia 2022 r. Wszystko to za sprawą Polskiego Ładu. I choć stawki ryczałtu nie ulegną zmianie, to skurczy się grupa pojazdów, do których zastosowanie będzie miała niższa wysokość ryczałtu.
Więcej…
Jakie skutki wiążą się z nową „specustawą” o odbudowie Pałacu Saskiego?
Ustawa o odbudowie Pałacu Saskiego i innych historycznych budynków w centrum Warszawy przewiduje wiele odstępstw od przyjętych ogólnie zasad prowadzenia inwestycji. Ogranicza prawo własności i zawęża możliwość występowania z roszczeniami o odzyskanie nieruchomości i korzystanie z ograniczonych praw rzeczowych (np. służebności). Nie mają do niej zastosowania przepisy ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Z drugiej strony jest szansą dla wielu firm wykonawczych i doradczych na rynku nieruchomości na wieloletnie kontrakty związane z nowymi inwestycjami.
Więcej…
Przepisy o „ukrytej dywidendzie” uderzą w polskie firmy rodzinne
Ogłaszając projekt Polskiego Ładu, rząd za jeden z najważniejszych celów postawił sobie uszczelnienie systemu podatkowego. Jednym ze sposobów realizacji ogłoszonych postulatów ma być modyfikacja listy kosztów, które z mocy ustawy nie mogą obniżać przychodu dla celów podatkowych. W projekcie ustawy do wspomnianego katalogu mają zostać dodane postanowienia dotyczące tzw. ukrytej dywidendy.
Więcej…
Polski Ład 2.0 z nowym podatkiem przychodowym
Projekt ustawy podatkowej realizującej tzw. Polski Ład został skierowany do Sejmu. W odróżnieniu od prezentowanych wcześniej założeń, nowa wersja projektu uwzględnia również minimalny podatek dochodowy, którego wysokość będzie zależała od osiąganych przychodów i ponoszonych kosztów. Będzie on dotyczyć szerokiego grona przedsiębiorstw (również polskich) wykazujących straty lub osiągających niską zyskowność, a nie tylko dużych, międzynarodowych korporacji – jak zapowiadano wcześniej.
Więcej…
Polski Ład zmieni sankcje w cenach transferowych
Zwiększenie zakresu odpowiedzialności podatników oraz poszerzenie kręgu osób zagrożonych ewentualnymi sankcjami – to najważniejsze zmiany w zakresie kar za niedopełnienie obowiązków związanych z cenami transferowymi, które ma wprowadzić tzw. Polski Ład.
Więcej…
Czy wydatki na zajęcia na torze można zaliczyć do kosztów?
Granica pomiędzy „reklamą” a „reprezentacją” jest bardzo cienka, a konsekwencje podatkowe – niebagatelne. Z tym problemem mierzą się m.in. dealerzy, którzy ponoszą wydatki związane z organizacją zajęć na torach wyścigowych.
Więcej…
Polski Ład a obowiązek wysyłania JPK dla podatku dochodowego
Już od 2023 r. przedsiębiorcy będą musieli wysyłać ustrukturyzowane dane dotyczące rozliczenia podatku dochodowego – tak wynika z projektu tzw. Polskiego Ładu. Jak dotąd nie przedstawiono założeń technicznych w zakresie kształtu przesyłanych danych. Wiele wskazuje jednak na to, że pojawienie się nowego obowiązku zbiegnie się w czasie z wymogiem korzystania z e-faktur.
Więcej…
Polski Ład. Najważniejsze zmiany w zakresie CIT, PIT i ZUS
Proponowane w ramach tzw. Polskiego Ładu zmiany, to największa rewolucja podatkowa od wielu lat, a może nawet – od czasu stworzenia aktualnie obowiązującego w Polsce systemu podatkowego. Projektowane rozwiązania dotykają wszystkich przedsiębiorców w Polsce. Największe zainteresowanie budzą zmiany w zakresie składki zdrowotnej, ale istotne mogą być również zapowiadane rozwiązania w zakresie tzw. ukrytej dywidendy oraz możliwości zaliczania do kosztów wartości finansowania dłużnego.
Więcej…
Polski Ład złagodzi obowiązki w zakresie cen transferowych
Szykują się kolejne zmiany w zakresie cen transferowych – tym razem generowane przez Polski Ład. Większość projektowanych zmian jest korzystna dla podatników. Jeśli zostaną przyjęte, łatwiej będzie planować m.in. harmonogram prac nad transakcjami wewnątrzgrupowymi. Podatnicy powinni jednak spodziewać się też nowych sankcji.
Więcej…
Polski Ład wpłynie na zarobki
Mimo że Polski Ład zakłada podwyższenie kwoty wolnej, a także podwyższenie drugiego progu podatkowego, to brak możliwości odliczania od podatku składki zdrowotnej przyczyni się do wzrostu obciążeń podatkowych i spadku poziomu wynagrodzeń.
Więcej…
Polski Ład nie omija podatku VAT
Choć Polski Ład zakłada przede wszystkim reformę podatków dochodowych, to zmiany planowane w ramach rządowego projektu obejmują również zagadnienia dotyczące podatku VAT. Do najważniejszych z nich należą wprowadzenie możliwości utworzenia grupy VAT oraz wyboru opodatkowania VAT niektórych transakcji finansowych.
Więcej…
Krajowy System e-Faktur zbliża się wielkimi krokami
Rozpoczęcie funkcjonowania Krajowego Systemu e-Faktur planowane jest na 1 stycznia 2022 r. – tak wynika z projektu ustawy o zmianie ustawy o VAT oraz niektórych innych ustaw z 2 lipca 2021 r. System umożliwi wystawianie i otrzymywanie faktur ustrukturyzowanych. Korzystanie z platformy ma być dobrowolne, ale otrzymanie faktury ustrukturyzowanej będzie wymagać akceptacji po stronie jej odbiorcy. Brak takiej zgody nie odbierze jednak sprzedawcy możliwości wystawiania faktur ustrukturyzowanych w KSeF i korzystania z przewidzianych w związku z tym preferencji.
Więcej…
Prosta spółka akcyjna – korzystna dla inwestorów i innowatorów
Prosta spółka akcyjna, będąca nową formą prowadzenia działalności, nie cieszy się na razie dużą popularnością, ale już wkrótce może się to zmienić. Przedsiębiorców może przekonać do siebie wysokim stopniem odformalizowania, niskimi kosztami prowadzenia, a także… spadkiem atrakcyjności jednoosobowej działalności gospodarczej, do czego zapewne przyczyni się wprowadzenie tzw. Polskiego Ładu.
Więcej…
Czy vouchery wydawane w ramach sprzedaży premiowej podlegają opodatkowaniu?
Pojęcie „sprzedaży premiowej” nie zostało zdefiniowane w ustawie o PIT. Utrudnia to zdecydowanie odpowiedź na pytanie, czy dla nagród związanych z taką sprzedażą można zastosować ustawowe zwolnienie z opodatkowania. Kluczowe zatem dla oceny tej sytuacji jest istnienie związku pomiędzy sprzedażą a przyznawaną nagrodą.
Więcej…
Ulga na zakup kasy wirtualnej – wydano objaśnienia
Najnowsze objaśnienia Ministerstwa Finansów zawierają szereg wskazówek, mających ułatwić stosowanie ulgi na zakup kasy wirtualnej. Podatnicy mogą dowiedzieć się z nich m.in. tego, że ulga z tytułu kasy rejestrującej przysługuje wyłącznie na zakup oprogramowania, a nie urządzenia, na którym jest ono zainstalowane. Ministerstwo odniosło się również do kwestii ewentualnego zwrotu przyznanej ulgi.
Więcej…
Bez zaplecza nie ma stałego miejsca prowadzenia działalności w Polsce
W jednym z najnowszych wyroków Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że nie można mówić o stałym miejscu prowadzenia działalności gospodarczej zagranicznego podmiotu w Polsce, jeżeli ten nie posiada na terenie kraju odpowiedniego zaplecza personalnego i technicznego, którym zarządzałby jak właściciel. Wyrok ten ma duże znaczenie w zakresie określenia miejsca świadczenia usług na rzecz podmiotu zagranicznego.
Więcej…
Czynny żal (znowu) tylko w wersji papierowej?
Zmiany legislacyjne w Kodeksie postępowania karnego i Kodeksie karnym skarbowym mogą spowodować, że aż do 2029 r. nie będzie można składać „zawiadomienia o czynnym żalu” w formie elektronicznej. Problemu w sprzeczności przepisów nie dostrzega jednak Ministerstwo Finansów
Więcej…
Ulga na złe długi. Decydujący powinien być termin przedawnienia zobowiązania
Zdaniem organów podatkowych wierzyciele nie mają możliwości skorzystania z ulgi na złe długi i skorygowania podstawy opodatkowania o kwotę należności nieuregulowanych przez dłużników w sytuacji, gdy od wystawienia przez nich faktury minęły ponad dwa lata. Fiskus nie bierze przy tym pod uwagę faktu niezgodności polskich przepisów z regulacjami unijnymi
Więcej…
Nowy polski ład. Kto zyska, kto straci?
Wszystko wskazuje na to, że na rewolucyjnym projekcie zmian w ustawach podatkowych zyskają głównie osoby najmniej zamożne. Nowe przepisy mogą być jednak niezwykle dotkliwe dla biznesu i w przypadku wielu przedsiębiorców wymuszą zmianę formy prowadzonej działalności lub opodatkowania.
Więcej…