Newsletter
leasingowy
Umowa leasingu w nowej formie, ale ustawodawca nie rezygnuje z rygoru nieważności
Zmiana formy umowy leasingu może wreszcie stać się faktem. W Sejmie trwają prace związane z projektem tzw. ustawy deregulacyjnej, która przewiduje m.in. odejście od wymogu formy pisemnej umowy leasingu na rzecz formy dokumentowej, ale z zachowaniem rygoru nieważności. To długo wyczekiwana zmiana, która wpisuje się w potrzeby leasingodawców oraz ich klientów.
Więcej…
Zmiany w akcyzie weszły w życie
Nowe przepisy dotyczące podatku akcyzowego, wynikające z nowelizacji ustawy o VAT, ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw weszły w życie 1 kwietnia 2025 r. Zakładają one dwa kluczowe rozwiązania: ułatwienie zwrotu akcyzy dla pojazdów przeznaczonych na eksport oraz zwolnienie z akcyzy dla aut wykorzystywanych do jazd testowych w ramach badań naukowych lub prac rozwojowych. Ministerstwo Finansów zapowiada jednak kolejne zmiany w akcyzie dotyczącej samochodów osobowych.
Więcej…
Kolejna odsłona sporu o opłaty dodatkowe w leasingu i ich kwalifikację w VAT
Opodatkowanie VAT opłat dodatkowych do umowy leasingu i najmu pozostaje przedmiotem sporów podatników z organami podatkowymi. Ich istotą jest to, które z dodatkowych należności należnych finansującym od korzystających i wynikających z umów leasingu, są ściśle i nierozerwalnie związane z usługą leasingu, stanowiąc wraz z nią usługę kompleksową opodatkowaną podatkiem VAT według stawki właściwej dla usługi leasingu. W niedawnym wyroku WSA w Warszawie uchylił co prawdę interpretację Dyrektora KIS, ale do czasu zajęcia stanowiska przez NSA ta sprawa pozostaje otwarta.
Więcej…
NSA: bez fizycznego wywozu towaru nie ma mowy o WDT
Najnowszy wyrok NSA (sygn. I FSK 2148/21) porusza istotny dla praktyki temat rozliczania VAT w kontekście wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (WDT), gdy fizyczny wywóz towaru do kontrahenta z UE opóźnia się – mimo że faktura została już wystawiona. NSA jednoznacznie rozstrzygnął, że o WDT można mówić dopiero wtedy, gdy faktycznie dojdzie do przemieszczenia towaru poza granice Polski. Sam zamiar wywozu i „powiązanie” towaru z konkretnym kontrahentem unijnym nie wystarcza do zastosowania stawki 0% VAT.
Więcej…
Więcej czasu na deklarację DN-1? Organy odmawiają podatnikom
Nowym regulacjom dotyczącym podatku od nieruchomości (PoN), które obowiązują od początku 2025 r. daleko jest do ideału. Podatnicy stanęli nie tylko przed praktycznym problemem w postaci konieczności przeglądu środków trwałych i wyodrębnienia z nich obiektów mieszczących się w nowych definicjach budowli i budynków. Po niespełna trzech miesiącach wielu z nich musi dodatkowo zmierzyć się z niespodziewanymi problemami dotyczącymi złożonych przez nich oświadczeń o skorzystaniu z uprawnienia do odroczenia obowiązku złożenia deklaracji na PoN.
Więcej…
Sprzedaż auta użytkowanego czasowo w działalności rolniczej lub gospodarczej – z VAT czy bez?
Na gruncie regulacji podatkowych rozwikłanie następstw działań, które dotyczą zarówno życia prywatnego, jak i zawodowego, może być niełatwe. W takiej sytuacji znalazł się rolnik, który najpierw nabył na własny użytek samochód osobowy, czasowo wykorzystywał go w swoim gospodarstwie, a następnie zdecydował się na jego sprzedaż. Czy w takiej sytuacji dostawa samochodu podlega opodatkowaniu VAT?
Więcej…
Opodatkowania akcyzą miękkich hybryd. Sąd ponownie po stronie podatnika
Wyrok WSA w Gdańsku to kolejne pozytywne dla podatników rozstrzygniecie w sprawie opodatkowania akcyzą tzw. miękkich hybryd. Sąd, uznając skargę podatnika za zasadną, uchylił decyzje organu zarówno I, jak i II instancji, które dotyczyły ustalenia podatku do zapłaty z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodów będących miękkimi hybrydami, w oparciu o podstawową (wyższą) stawkę akcyzy.
Więcej…
Korekta wynikająca z wcześniejszego rozwiązanie umowy leasingu finansowego. Co z odszkodowaniem?
Nie budzi żadnych wątpliwości to, że w przypadku wygaśnięcia bądź przedterminowego rozwiązania umowy leasingu finansowego możliwe jest obniżenie podstawy opodatkowania poprzez dokonanie korekty faktury dokumentującej leasing finansowy o wartość zwróconego przedmiotu umowy – potwierdził to NSA w wyroku z 5 marca 2025 r. Orzeczenie nie odnosi się jednak do kwestii budzącej największe wątpliwości, a więc wpływu odszkodowania uzyskanego przez firmę leasingową (od korzystającego lub ubezpieczyciela) na podstawę opodatkowania na fakturze dokumentującej leasing finansowy.
Więcej…
Nieodpłatne przekazanie auta w spółce jawnej a VAT – korzystna interpretacja
Dyrektor KIS uznał, że przekazanie samochodu wspólnikowi spółki jawnej po jego wykupie z leasingu operacyjnego nie podlega opodatkowaniu VAT. Decyzja ta potwierdza, że jeśli spółka nie odliczy podatku naliczonego przy wykupie pojazdu i już wtedy przeznaczy go na cele osobiste wspólnika, nie dochodzi do odpłatnej dostawy towarów, a tym samym czynność ta pozostaje poza zakresem opodatkowania.
Więcej…
Czy transakcje zrealizowane przy użyciu kart paliwowych to transakcje łańcuchowe?
Czy w przypadku transakcji realizowanych przy użyciu kart paliwowych mamy do czynienia z transakcjami łańcuchowymi i czy spółka, która użytkuje karty paliwowe, ma prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego z faktur wystawianych przez emitenta? Te istotne pytania powróciły za sprawą wyroku WSA w Poznaniu wydanym 6 lutego 2025 r. Sąd zwrócił w nim uwagę, że dostawca kart paliwowych nie ma realnego wpływu na kształtowanie ceny towarów i usług nabywanych przy pomocy kart paliwowych, co wyklucza transakcję łańcuchową, której niezbędnym elementem jest przejście władztwa ekonomicznego.
Więcej…
Coraz szerszy katalog opłat dodatkowych w umowach leasingu poza opodatkowaniem VAT?
Pobranie opłaty dodatkowej od korzystającego za przekazanie jego danych na uzasadnione wezwanie krajowego lub zagranicznego organu ścigania, jak też za obsługę mandatów wystawionych bezpośrednio na finansującego, nie stanowi elementu wynagrodzenia leasingodawcy z tytułu świadczonej przez niego usługi leasingu, a tym samym nie podlega ona VAT. Podobnie będzie w przypadku opłat dodatkowych za niewykonanie przeglądu okresowego pojazdu w ASO zgodnie z harmonogramem przewidzianym przez producenta, jak i opłat windykacyjnych.
Więcej…
Limit 150 000 zł – czy dotyczy także firm wynajmujących samochody?
Czy przedsiębiorca, który w ramach prowadzonej działalności zawiera umowy leasingu operacyjnego na pojazdy, które następnie odpłatnie wynajmuje innym podmiotom, może w pełni zaliczać do kosztów podatkowych opłaty leasingowe z nimi związane, mimo że wartość samochodów przekracza 150 000 zł? Tym razem z pytaniem dotyczącym rozliczania kosztów leasingu w przypadku, gdy pojazdy są przekazywane do dalszego użytkowania, zmierzył się WSA w Gdańsku. Dotychczasowe orzecznictwo w tej kwestii nie było jednolite.
Więcej…
Samochody przedseryjne – kłopotliwa podstawa opodatkowania akcyzą?
Wątpliwość co do opodatkowania akcyzą samochodów przedseryjnych powzięła spółka, która rozważała, w jaki sposób należy ustalić podstawę opodatkowania dla takich pojazdów. Nie udało jej się obronić stanowiska, zgodnie z którym – z uwagi na brak dostatecznej bazy porównawczej – w ich przypadku akcyza w ogóle nie będzie należna. Zastosowanie znajdzie tu zasada, która jest stosowana przy ustalaniu podstawy opodatkowania dla samochodów przerabianych na ambulanse czy kampery.
Więcej…
„NaszEauto” – nowy program dopłat do samochodów elektrycznych
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej [dalej: NFOŚiGW] oraz Ministerstwo Klimatu i Środowiska ogłosiły start programu „NaszEauto”, w ramach którego od 3 lutego 2025 r. można składać wnioski o dofinansowanie do samochodów elektrycznych. Przyjrzyjmy się zatem, jakie są warunki i możliwości otrzymania dopłaty, a także jakie są różnice pomiędzy nowym system dopłat a programem „Mój Elektryk”, który cieszył się popularnością i wpłynął na popularyzację bezemisyjnych aut w Polsce.
Więcej…
Kto podatnikiem WHT – odbiorca płatności czy rzeczywisty beneficjent? Ważny wyrok
Wyrok WSA w Warszawie z 3 stycznia 2025 r. ma istotne znaczenie dla kwestii związanych z ustaleniem podatnika WHT (podatku u źródła), zwłaszcza w odniesieniu do struktur finansowania obejmujących podmioty pośredniczące. Sąd orzekł bowiem, że płatnicy podatku u źródła mogą stosować koncepcję „look-through”, uwzględniając rzeczywistego właściciela należności, a nie pośredniego odbiorcę płatności, dając im tym samym ważny argument w dyskusji z organami.
Więcej…
Opodatkowanie akcyzą tzw. miękkich hybryd. Jak zapatruje się na to MF?
Ministerstwo Finansów udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie opodatkowania akcyzą samochodów hybrydowych, w tym tzw. miękkich hybryd. Resort finansów zmierzył się m.in. z pytaniami o dotychczasowe działania zmierzające do eliminowania wątpliwości związanych z opodatkowaniem akcyzą miękkich hybryd oraz o plany w tym zakresie. Padło także pytanie o to, jak Ministerstwo zapatruje się na ostatnio wydane, korzystne dla podatników orzeczenia sądów administracyjnych, strojące w sprzeczności z rozstrzygnięciami organów podatkowych.
Więcej…
Obowiązek zapłaty podatku od nieruchomości od posiadanego ogrodzenia? Kiedy to fake news?
Czy w związku z nowelizacją przepisów od 1 stycznia 2025 r. od każdego ogrodzenia należy płacić podatek od nieruchomości (PoN)? Takie wnioski można byłoby wyciągnąć po lekturze części z publikowanych w ostatnim czasie artykułów. Tymczasem sytuacja ogrodzeń na gruncie przepisów dotyczących PoN nie uległa zmianie, a to, czy z tytułu posiadania ogrodzenia należy rozpoznać obowiązek podatkowy, zależy od tego, czy jego właściciel prowadzi działalność gospodarczą (w tym zawodową), czy też nie.
Więcej…
Szef KAS zdecydował: opłaty dodatkowe za naruszenia parkingowe opodatkowane VAT
Do niedawna Dyrektor KIS wydawał interpretacje, które przewidywały, że opłaty dodatkowe za naruszenie postanowień regulaminu parkowania, takie jak brak biletu, przekroczenie czasu czy zajęcie nieuprawnionego miejsca, nie są objęte VAT. Po wyroku TSUE stanowisko organu uległo zmianie i takie opłaty są uznawane za podlegające opodatkowaniu VAT. Pod koniec 2024 r. także jedna z wcześniejszych interpretacji indywidualnych potwierdzających stanowisko wnioskodawcy została zmieniona z urzędu przez Szefa KAS.
Więcej…
Korzystne zmiany w akcyzie coraz bliżej
Wkrótce powinny zakończyć się prace parlamentarne nad nowelizacją przepisów dotyczących podatku akcyzowego, za sprawą której wprowadzone zostaną rozwiązania dotyczące samochodów. Jeśli ustawa uzyska podpis Prezydenta, od 1 kwietnia 2025 r., podmioty o określonym statusie będą mogły uzyskać zwolnienie z akcyzy dla aut osobowych wykorzystywanych do celów badawczo-rozwojowych. Projektowane zmiany ułatwią również dokonywanie zwrotu akcyzy w przypadku samochodów zarejestrowanych w celu umożliwienia ich wywozu za granicę.
Więcej…
Preferencje warunki finansowania we współpracy z importerem – kiedy rabat pośredni?
Rabatu pośredniego udzielonego bezpośrednio przez dystrybutora pojazdów na rzecz spółki leasingowej (z pominięciem dealerów, od których nabyła ona określone pojazdy), nie wlicza się do podstawy opodatkowania podatkiem VAT dostawy każdego z tych pojazdów, a powinno zostać udokumentowane notą księgową. Takie dofinansowanie powinno zostać zakwalifikowane jako tzw. rabat pośredni – to wnioski wynikające z niedawnego wyroku WSA w Warszawie, wydanego w następstwie wniosku o wydanie interpretacji złożonego przez firmę z branży leasingowej.
Więcej…
Sprzedaż poleasingowego pojazdu wykupionego prywatnie? Wykładnia nadal korzystna
Sprzedaż samochodu wykupionego po leasingu, który został przeznaczony wyłącznie na cele prywatne, od lat budzi wątpliwości wśród przedsiębiorców. Czy taka transakcja podlega opodatkowaniu VAT? W ostatnim czasie Dyrektor KIS wydał interpretację , w której jednoznacznie potwierdził, że sprzedaż takiego pojazdu, pod pewnymi warunkami, nie będzie objęta tym podatkiem.
Więcej…
Archiwalne wydania
Newsletter prawnopodatkowy
Miejsca doraźnego schronienia według nowego projektu rozporządzenia MSWiA
Prace związane z opracowywaniem aktów wykonawczych do ustawy z 5 grudnia 2024 r. „o ochronie ludności i obronie cywilnej” nabierają przyspieszenia. Projekt rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 18 lutego 2025 r., opracowywany na podstawie powyższej ustawy, wprowadza nowe regulacje dotyczące tzw. miejsc doraźnego schronienia.
Więcej…
Przepisy AML. Kluczowe obowiązki przedsiębiorców
Choć w ostatnich latach ustawodawca już kilkakrotnie przymierzał się do modyfikacji przepisów dotyczących płatności gotówkowych, większość z projektowanych zmian ostatecznie nie weszła w życie. Oznacza to, że najważniejszą nowelizacją przepisów w tym zakresie, jest zmiana ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (ustawa AML) z 2023 r. Warto przypomnieć najważniejsze obowiązki dla przedsiębiorców, które z niej wynikają.
Więcej…
Od przyszłego roku zmiany w uldze B+R?
Resort finansów prowadzi konsultacje społeczne dotyczące dostosowania ulgi na działalność badawczo-rozwojową (B+R) do międzynarodowych standardów podatkowych, znanych jako system GloBE. W związku z tym zorganizowano spotkanie z przedsiębiorcami i doradcami podatkowymi mające na celu weryfikację oczekiwań podatników oraz zaprezentowanie koncepcji opracowanych przez Ministerstwo.
Więcej…
Faktury z towarami z załącznika nr 15. Wyrok NSA w sprawie podzielonej płatności
NSA w wyroku z 4 marca 2025 r. odniósł się do kwestii stosowania mechanizmu podzielonej płatności w przypadku faktur zbiorczych dokumentujących sprzedaż towarów i usług. Sprawa dotyczyła przedsiębiorcy, który powziął wątpliwość w zakresie tego, czy w sytuacji gdy faktura przekracza 15 000 zł brutto i obejmuje towary wymienione w załączniku nr 15 do ustawy o VAT, obowiązek stosowania MPP dotyczy całej faktury, czy jedynie pozycji podlegających split payment.
Więcej…
Czy do CIT-8 za 2024 r. należy dołączyć załącznik CIT/M?
Dla podatników CIT ze standardowym rokiem podatkowym termin na złożenie deklaracji CIT-8 mija 31 marca 2025 r. Wielu księgowych zastanawia się, czy w związku z tym powinni wypełnić załącznik CIT/M. Zachęcamy do zapoznania się z naszymi wyjaśnieniami.
Więcej…
Tajemnica zawodowa a obowiązek raportowania MDR – MF wydał interpretację
Minister Finansów opublikował interpretację ogólną dotyczącą „prawnie chronionej tajemnicy zawodowej” promotora i wspomagającego w kontekście obowiązku raportowania schematów podatkowych. Dotyczy ona m.in. adwokatów, radców prawnych i doradców podatkowych, ale uwagę na nią powinni zwrócić również księgowi, audytorzy i bankowcy.
Więcej…
Praca zdalna dla zagranicznej firmy a powstanie zakładu podatkowego. Jest wyrok NSA
Praca zdalna pozostaje atrakcyjnym benefitem, ale dla zagranicznych firm zatrudniających pracowników w Polsce może wiązać się z ryzykiem podatkowym. Wątpliwości mogą dotyczyć tego, czy wykonywanie obowiązków na home office przez pracownika zatrudnionego przez zagraniczną firmę może spowodować powstanie stałego zakładu podatkowego w Polsce. Odpowiedzi na to pytanie udzielił Naczelny Sąd Administracyjny.
Więcej…
Podatek od odsetek za opóźnienia w estońskim CIT?
WSA w Poznaniu wydał wyrok odnoszący się do kwestii opodatkowania odsetek od zaległości podatkowych w ramach estońskiego CIT. Ze względu na aktualną treść przepisów oraz wciąż obowiązujących objaśnień sprawa jak na razie wydaje się rozstrzygnięta, a spółki opodatkowane ryczałtem powinny się liczyć z podwójną sankcją w przypadku opóźnień w zapłacie podatków.
Więcej…
Cyfrowa rewolucja w administracji skarbowej – co planuje KAS?
Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) kontynuuje cyfryzację, wdrażając nowe e-usługi usprawniające kontakt podatników z urzędami i upraszczające procedury podatkowe. Zapowiedzi w tym zakresie przedstawiono w „Planie wdrażania usług dla klientów KAS na lata 2024-2028”. Dotyczą one nie tylko KSeF, ale także m.in. e-Urzędu Skarbowego, systemu PUESC oraz nowych funkcjonalności w administracji skarbowej i identyfikacji podatkowej.
Więcej…
Wynagrodzenie prokurenta – z czy bez estońskiego CIT?
W 2023 r. NSA wydał zaskakujący wyrok, w którym uznał, że wynagrodzenie prokurenta jest w całości opodatkowane estońskim CIT jako ukryty zysk. Co ciekawe, korzystniejsze stanowisko w tej kwestii prezentują organy podatkowe. Czy stanowisko NSA skutkuje tym, że wszystkie wynagrodzenia prokurentów powinny być w każdej sytuacji opodatkowane?
Więcej…
Elektronizacja i wyższe kary? Nadchodzą zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców
Ku końcowi zmierzają prace związane z projektem ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium RP. Sejm uchwalił ustawę i przekazał ją Prezydentowi i Marszałkowi Senatu. Celem zmian jest uproszczenie procedur administracyjnych, eliminacja nadużyć oraz skuteczniejsza integracja obcokrajowców na rynku pracy. Zmiany są niezbędne, by dostosować polski system do nowych wyzwań migracyjnych i zapewnić równowagę na rynku pracy.
Więcej…
Szef KAS dopatruje się unikania opodatkowania w programach motywacyjnych
Szef Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) odmówił wydania opinii zabezpieczającej dotyczącej programu motywacyjnego stworzonego przez spółkę akcyjną. Choć organ nie zanegował samej koncepcji programów motywacyjnych, w tym konkretnym przypadku dopatrzył się elementów świadczących o kierowaniu się przez firmę przede wszystkim chęcią osiągnięcia korzyści podatkowej.
Więcej…
Oszustwo przy WDT a prawo do stawki VAT 0%
Czy spółka, która – działając w dobrej wierze – dostarczyła towary do kontrahenta rzekomo reprezentującego zagraniczną firmę, ale po realizacji dostawy stwierdziła, że padła ofiarą oszustwa, ponieważ zamówienie zostało sfałszowane, a faktyczny odbiorca nie miał żadnych powiązań z rzeczywistą firmą, ma prawo do zastosowania stawki VAT 0% dla wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (WDT)? Sprawę tę rozstrzygnął Naczelny Sąd Administracyjny, dostarczając istotnych wskazówek dla przedsiębiorców, dokonujących transakcji zagranicznych.
Więcej…
Nabycie prawa własności lub użytkowania wieczystego a zakres badania stanu prawnego nieruchomości
Jak wskazuje praktyka, nie ma jednolitego sposobu postępowania w toku transakcji nabywania prawa własności lub użytkowania wieczystego nieruchomości. Osoby fizyczne z reguły nie przeprowadzają analizy stanu prawnego nieruchomości przed transakcją, polegając na ustaleniach i dokumentach wymaganych przez notariusza, ale nawet przedsiębiorcy, profesjonaliści w branży nieruchomościowej, nie zawsze badają stan prawny nabywanych nieruchomości. Jakie ryzyko powoduje takie podejście i kiedy analiza prawna nieruchomości jest wskazana?
Więcej…
Darowizna udziałów w składnikach przedsiębiorstwa opodatkowana VAT? Odpowiedzi udzieli TSUE
NSA, rozpatrujący skargę kasacyjną w sprawie dotyczącej opodatkowania VAT darowizny po połowie udziału w składnikach przedsiębiorstwa na rzecz córek skarżącej podatniczki, uznał, że zagadnienie będące przedmiotem sprawy budzi wątpliwości co do wykładni prawa unijnego i w związku z tym skierował pytanie prejudycjalne do TSUE. Przedsiębiorcy planujący sukcesję na rzecz młodszego pokolenia w zbliżonym modelu poczekają na odpowiedź, która będzie mieć znaczący wpływ na finansowy aspekt takiej czynności.
Więcej…
Zmiany w ordynacji podatkowej – mniej raportowania i niższe kary w zakresie MDR
W wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów pojawił się projekt (UD196) ustawy o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw. Celem proponowanych zmian jest m.in. ograniczenie raportowania schematów podatkowych (MDR) i złagodzenie kar za niedopełnienie obowiązków związanych z raportowaniem schematów.
Więcej…
Finansowanie studiów MBA przez firmę? Jest wyrok NSA
Wyrok NSA z 16 stycznia 2025 r. (II FSK 510/22) rozstrzyga istotną kwestię powstawania przychodu z nieodpłatnych świadczeń w przypadku finansowania przez firmę studiów MBA dla członka zarządu. Orzeczenie to ma istotne znaczenie dla podmiotów, które finansują lub planują finansować programy edukacyjne dla takich osób, w kontekście obowiązków podatkowych towarzyszących takim świadczeniom.
Więcej…
Event z okazji otwarcia nowego punktu sprzedaży – nie wszystkie wydatki stanowią KUP?
Czy wszystkie wydatki związane z organizacją uroczystości otwarcia nowego salonu sprzedaży aut mogą stanowić koszt uzyskania przychodu? Jeszcze kilka lat temu podejście fiskusa do tej kwestii wydawało się liberalne, ale niedawna interpretacja wydana na rzecz jednego z autoryzowanych dealerów może świadczyć o zaostrzeniu wykładni. Dyrektor KIS za koszty o charakterze reprezentacyjnym uznał bowiem nie tylko wydatki na alkohol, ale także m.in. na catering, obsługę kelnerską, DJ-a oraz upominki dla gości.
Więcej…
Sprzedaż majątku wniesionego do fundacji rodzinnej – unikanie opodatkowania?
Szef Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) w opublikowanej 4 lutego 2025 r. informacji odmówił wydania opinii zabezpieczającej w sprawie fundacji rodzinnej, która planowała sprzedaż majątku krótko po jego przekazaniu do fundacji. Decyzja ta budzi duże zainteresowanie, ponieważ podważa pewne schematy wykorzystywane przez fundacje rodzinne do zarządzania aktywami.
Więcej…
Pierwsze raportowanie na potrzeby DAC7. Jakie dane otrzymają organy?
Dyrektywa DAC7, która w Polsce weszła w życie 1 lipca 2024 r., wprowadziła nowe obowiązki dla operatorów platform cyfrowych, których jednym z głównych celów jest zapewnienie organom podatkowym dostępu do danych dotyczących transakcji realizowanych poprzez te platformy. Ma to być możliwe dzięki raportowaniu, obejmującemu dane użytkowników dokonujących sprzedaży w sieci. Jego pierwszy termin przypada 31 stycznia 2025 r.
Więcej…
Czy zwrot za służbowy przejazd taksówką jest przychodem pracownika?
Tytułowe pytanie w ostatnim czasie ponownie zyskało na aktualności, najpierw za sprawą wyroku NSA, a następnie odpowiedzi na interpelację poselską Ministerstwa Finansów, który wskazał, jakie warunki muszą zostać spełnione, aby świadczenie uzyskane przez pracownika zostało zakwalifikowane jako jego przychód w rozumieniu ustawy o PIT. Mimo że w tej kwestii nie da się wykluczyć kolejnych sporów, Ministerstwo Finansów nie planuje nowelizacji przepisów.
Więcej…
Promocyjna sprzedaż towaru za „złotówkę”? Jego zakup stanowi koszt
Fiskus dopuszcza możliwość zaliczenia do kosztów podatkowych wydatków na zakup lub wytworzenie towarów, które następnie są sprzedawane wybranym klientom za przysłowiową złotówkę. Korzystna wykładnia ucieszy nie tylko firmy, które realizują takie działania. Może ona stanowić również cenną wskazówkę dla podatników, którzy w ramach marketingu wręczają klientom upominki o wyższej wartości, a także dla tych, którzy lojalnym klientom przekazują bony lub vouchery.
Więcej…
Drobny błąd w księgach to utrata prawa do estońskiego CIT? Jest stanowisko Ministerstwa
Od czasu do czasu można spotkać się z tezą o tym, że nawet drobne błędy w księgach rachunkowych powodują „wypadnięcie” z systemu estońskiego. Ostatnio ponownie było o niej głośno za sprawą interpelacji poselskiej złożonej w grudniu 2024 r. Na szczęście tego absurdalnego poglądu nie podziela nawet Minister Finansów, co w sposób jasny wynika z opublikowanej przed kilkoma dniami odpowiedzi.
Więcej…
Nowe regulacje dotyczące ochrony przeciwpożarowej budynków i lokali
W nagromadzeniu spraw i zajęć na przełomie roku łatwo było przeoczyć nowe obowiązki dotyczące ochrony przeciwpożarowej, tym bardziej, że rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji „zmieniające rozporządzenie w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów i terenów” zostało ogłoszone 21 listopada 2024 r., a w istotnym zakresie weszło w życie już 23 grudnia 2024 r.
Więcej…
Obowiązek e-fakturowania. Nie tylko w KSeF, ale też w unijnym pakiecie ViDA
Od lutego 2026 r. przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) przekroczy w 2025 r. 200 mln zł zobowiązani będą do obowiązkowego wystawiania faktur elektronicznych w systemie KSeF, natomiast dla pozostałych podmiotów wymóg ten wejdzie w życie od kwietnia 2026 r. Równolegle z pracami nad e-fakturowaniem prowadzonymi w Polsce, na szczeblu unijnym ustalane są szczegóły dotyczące pakietu VAT w erze cyfrowej (ViDA), co rodzi pytania o wzajemną relację obu projektów oraz ich wpływ na podatników.
Więcej…