Newsletter
leasingowy
Reklamacja i rabat na przedmiot – co z leasingiem?
Transakcje leasingowe z uwagi na zaangażowanie (przeważnie) co najmniej trzech stron oraz połączenie funkcji kredytowej z cechami najmu często bywają problematyczne nawet w przypadku z pozoru trywialnych czynności. Do tego grona można zaliczyć reklamację na przedmiot umowy leasingu oraz – zastosowane w jej wyniku – obniżenie ceny tego przedmiotu.
Więcej…
Jest ostateczny (?) projekt zmian w podatku od nieruchomości. Dobrze już było?
Na posiedzeniu, które odbyło się 14 października 2024 r., Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o podatkach i opłatach lokalnych i podjęła decyzję o skierowaniu go do prac parlamentarnych. Nowelizacja ta jest o tyle istotna, że dotyka przede wszystkim zakresu przedmiotu opodatkowania podatkiem od nieruchomości [PoN], wprowadzając nowe definicje budynku i budowli. Niestety nie należy spodziewać się, by projekt, który zostanie skierowany do Sejmu, zadowolił podatników.
Więcej…
Kolejne konsultacje w sprawie KSeF za nami. Co jeszcze się zmieni?
Choć prace związane z wdrożeniem obowiązku korzystania z KSeF posuwają się do przodu, Ministerstwo Finansów notuje opóźnienia w stosunku do terminów zadeklarowanych w trakcie ostatniego spotkania prekonsultacyjnego organizowanego wspólnie z Krajową Administracją Skarbową. Część podatników może zaskoczyć zapowiedź publikacji nowej schemy e-faktury FA(3), mimo wcześniejszych zapewnień, że zmian w tym obszarze nie będzie.
Więcej…
Zmiany w podatku od nieruchomości. Wygranymi organy, przegranymi podatnicy?
Na stronach internetowych Rządowego Centrum Legislacji opublikowano raport z konsultacji publicznych do projektu nowelizacji ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, przede wszystkim w zakresie przedmiotu opodatkowania podatkiem od nieruchomości (PoN). Po zapoznaniu się z jego treścią z przykrością należy odnotować, że z perspektywy podatników trudno o optymizm.
Więcej…
Pozytywne zmiany dla eksporterów samochodów – będzie możliwość zwrotu akcyzy?
Trwają prace nad projektem ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług, ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw. W ramach projektu zostały uwzględnione m.in. istotne kwestie dotyczące zwrotu akcyzy od samochodów osobowych czasowo zarejestrowanych w Polsce w celu ich wywozu za granicę. Skąd ta zmiana i jak wyglądają szczegóły projektowanych przepisów?
Więcej…
Wynajem auta wraz z udostępnieniem karty paliwowej – jaka stawka VAT i pozycje na fakturze?
Dokonywanie bardziej skomplikowanych transakcji często przyczynia się do powstania po stronie podatników dylematów dotyczących sposobu fakturowania oraz stawek VAT. W takiej sytuacji znalazł się także przedsiębiorca, który obok swojej głównej działalności – transportu drogowego, głównie przewozu substancji niebezpiecznych, na terenie całej Unii Europejskiej – postanowił wykorzystać pojazdy ze swojej floty do świadczenia usług wynajmu ciągników siodłowych.
Więcej…
Miękkie hybrydy – czyżby jednak z obniżoną stawką akcyzy?
Sprawa stawki akcyzy, jaka znajdzie zastosowanie w przypadku tzw. miękkich hybryd, w których silnik elektryczny ma co prawda niewielką moc, ale wspiera on funkcje napędowe samochodu, zdaje się nie mieć końca. Tym razem WSA w Warszawie uchylił niekorzystną dla podatnika interpretację dotyczącą kwestii możliwości stosowania obniżonych stawek podatku dla tego rodzaju pojazdów. Choć wyrok nie jest prawomocny, warto poznać argumenty, na jakie w wydanym orzeczeniu wskazał Sąd.
Więcej…
Kolejne zmiany w nowelizacji podatku od nieruchomości, ale spory z organami pozostaną?
Druga wersja projektu zmian w zakresie opodatkowania podatkiem od nieruchomości jest rezultatem przemyśleń i wniosków, które Ministerstwo Finansów wyciągnęło po uwagach podatników dotyczących pierwotnego projektu zmian w tym zakresie z 17 czerwca 2024 r. Ministerstwo wycofuje się z części pierwotnie planowanych zmian, część z nich modyfikuje, a także proponuje zupełnie nowe rozwiązania w zakresie opodatkowania podatkiem od nieruchomości i wprowadzenie do ustawy m.in. pojęcia „zapewnienia możliwości użytkowania budynków lub budowli zgodnie z przeznaczeniem”.
Więcej…
Poleasingowe auto dla pracownika? ZUS utrudnia ustalenie podstawy oskładkowania
Oferowanie benefitów dla swoich pracowników może mieć daleko idące skutki podatkowo-składkowe. Przekonał się o tym przedsiębiorca, który chciał wprowadzić dla pracowników możliwość wykupu aut poleasingowych na preferencyjnych warunkach. Niestety, ZUS zakwestionował przyjęte podejście do wyłączenia takiej preferencji z podstawy oskładkowania.
Więcej…
Szybsza amortyzacja pojazdów ciężarowych. W jakich przypadkach możliwa?
Degresywna metoda amortyzacji zakłada, że zużycie środka trwałego i zmniejszenie jego wartości następuje szybciej na początku okresu jego używania. Zastosowanie tej metody pozwala więc na szybsze zamortyzowanie składnika majątku firmy niż w przypadku zasad liniowych. Z możliwości stosowania metody degresywnej wyłączone są jednak samochody osobowe, ale można z niej skorzystać w odniesieniu do samochodów ciężarowych. Nie chodzi jednak o wszystkie pojazdy ciężarowe, które posiadają taki status na potrzeby homologacji i dowodu rejestracyjnego, ale pojazdy spełniające definicję zawartą w ustawie o CIT.
Więcej…
Podatek minimalny. Lepsza rentowność nie tylko dzięki ratom leasingowym, ale i opłatom za najem?
Zgodnie z obowiązującymi od początku roku przepisami podatnicy CIT, u których wystąpi strata z głównej działalności lub ich rentowność wyniesie nie więcej niż 2%, mogą być zobowiązani do zapłaty podatku minimalnego. Uchronić przed tym mogą ustawowe zwolnienia, a także sposób kalkulacji rentowności, który zakłada, że z kosztów wyłącza się odpisy amortyzacyjne i raty leasingowe. Możliwa jest jednak również taka interpretacja przepisów, zgodnie z którą wyłączeniu z kosztów podlegają także opłaty za wynajem długoterminowy. Czy aby jednak na pewno jest to podejście bezpieczne?
Więcej…
Leasing przedsiębiorstwa lub jego części. Nowe, drastyczne podejście Szefa KAS
Najnowsze stanowisko Szefa KAS ogranicza możliwość stosowania umów leasingu do transakcji dotyczących przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części. To problem przede wszystkim dla podatników, którzy prowadzą działalność o charakterze produkcyjnym w ramach grupy kapitałowej. Wcześniej to, że tego typu umowy w rozumieniu regulacji podatkowych stanowią umowę leasingu finansowego przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa, potwierdzał Dyrektor KIS, m.in. w interpretacji z 26 listopada 2020 r.
Więcej…
Bankowa (finansowa) podatkowa grupa kapitałowa pułapką w podatku minimalnym?
Banki, ze względu na status instytucji finansowej, są wyłączone z zakresu obowiązywania podatku minimalnego. U firm leasingowych ryzyko jego zapłaty jest minimalne – z uwagi na strukturę kosztów i sposób kalkulacji rentowności, jaki wynika z regulacji dotyczących podatku minimalnego. Okazuje się, że zagrożona podatkiem minimalnym jest podatkowa grupa kapitałowa, która składa się zarówno z firmy leasingowej, jak i banku. Na szczęście nie ma powodów do paniki.
Więcej…
Stacje ładowania a podatek od nieruchomości. Oczekiwanie na NSA i zmianę przepisów
Ostatnio w przestrzeni medialnej pojawił się temat kwalifikacji na gruncie podatku od nieruchomości [dalej: PoN] stacji ładowania samochodów elektrycznych. Wiąże się to z szeregiem wyroków wydanych przez sądy administracyjne, które dokonały analizy, czy tego typu urządzenia stanowią budowle na gruncie ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, a w konsekwencji podlegają opodatkowaniu PoN. Wątpliwości z tym związane dostrzegło również Ministerstwo Finansów i zamierza rozstrzygnąć je w ramach projektowanej nowelizacji przepisów.
Więcej…
Parkowanie w miejscu zamieszkania pracownika a pełne odliczenie VAT. Ważny wyrok
Dojazd do miejsca zamieszkania przez pracownika nie wyklucza wykorzystywania samochodu osobowego do celów związanych z działalnością gospodarczą i pełnego odliczania podatku VAT z faktur dokumentujących wydatki ponoszone na ten pojazd. Takie stanowisko zajął NSA w wyroku z 17 lipca 2024 r. (sygn. I FSK 1175/20). Odmienne stanowisko w tej sprawie konsekwentnie prezentuje fiskus, jednak nie znajduje ono uznania w oczach sądów administracyjnych.
Więcej…
Kilka generatorów, każdy o mocy do 1 MW – czy możliwe zwolnienie z akcyzy?
W wyroku z 6 czerwca 2024 r. WSA w Warszawie odniósł się do kwestii możliwości zastosowania zwolnienia od akcyzy dotyczącego zużycia energii elektrycznej przez podmiot, który ją wyprodukował, tj. zwolnienia uregulowanego w § 5 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 czerwca 2021 r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego. Rozstrzygnięcie dotyczyło spółki, która posiada kilka generatorów, każdy o mocy nieprzekraczającej 1 MW, których łączna moc przekracza próg 1 MW. Czy w takim przypadku zastosowanie wspominanego zwolnienia jest możliwe?
Więcej…
Pełne odliczenie VAT od wykupu mimo użytku mieszanego? Korzystne stanowisko fiskusa
Czy podatnik prowadzący działalność gospodarczą, który w związku ze zbliżającym się końcem umowy leasingu operacyjnego podjął decyzję o wykupieniu samochodu osobowego i znalazł już kupca na używane auto, może odliczyć VAT naliczony, wykazany na fakturze dokumentującej wykup pojazdu w całości, czy też odliczenie powinno być ograniczone do 50%? Fiskus potwierdził, że w takiej sytuacji możliwe jest pełne odliczenie, mimo że wcześniej pojazd był używany również do celów prywatnych.
Więcej…
Przeniesienie pracowników na samozatrudnienie – według Szefa KAS to obejście prawa
W niedawno wydanej odmowie wydania opinii zabezpieczającej Szef KAS uznał, że założenie nowej spółki i podpisanie w niej umów B2B z dotychczasowymi pracownikami stanowi nadużycie prawa podatkowego. Czy Szef KAS ma rację, czy można mówić o swego rodzaju „ataku” na samozatrudnienie i jaki wniosek z tego rozstrzygnięcia płynie dla branży leasingowej, w której wiele spółek posiada podmioty zależne lub powiązane?
Więcej…
Nowelizacja ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Perspektywa branży leasingowej
W przekazywanych opinii publicznej informacjach Ministerstwo Finansów zapewniało, że celem prowadzonych prac w zakresie opodatkowania podatkiem od nieruchomości jest zachowanie „fiskalnego status quo”, wyeliminowanie wątpliwości w zakresie opodatkowania niektórych obiektów oraz uwzględnienie orzecznictwa dotyczącego stosowania obowiązujących przepisów. Projektowane rozwiązania mogą doprowadzić jednak do rozszerzenia zakresu opodatkowania na obiekty, które były do tej pory przedmiotem wątpliwości, a także wzrostu liczby sporów z organami podatkowymi.
Więcej…
Wezwanie do uiszczenia opłaty dodatkowej za brak opłaty za przejazd autostradą – problemy praktyczne
Przedsiębiorcy działający w branży leasingowej niejednokrotnie spotykają się z problemami praktycznymi, wywołanymi mandatami lub wezwaniami do uiszczenia opłat publicznoprawnych (ściśle związanych z użytkowaniem pojazdu stanowiącego przedmiot umowy leasingu) przez leasingobiorcę. Wśród nich znajduje się także opłata za naruszenie obowiązku wniesienia opłaty za przejazd autostradą. Wątpliwość budzi nie tylko to, kto jest zobowiązany do jej uiszczenia, ale również to, czy wynagrodzenie z tytułu obciążenia leasingobiorcy opłatą dodatkową wynikającą z wezwania jest opodatkowane VAT.
Więcej…
JPK_CIT u leasingodawcy. Nowe obowiązki poważnym problemem dla branży?
Ministerstwo Finansów nieformalnie zapowiada, że kolejne odroczenia obowiązku wdrożenia tzw. JPK_CIT nie będą mieć miejsca. Ponieważ u największych podatników – czyli niemal całej branży leasingowej – pierwsze obowiązki w tym obszarze pojawią się już 1 stycznia 2025 r., nie powinni oni zwlekać z wdrożeniem. Tym bardziej, że dla branży wdrożenie nowych struktur może się okazać dużym wyzwaniem.
Więcej…
Ustawa deregulacyjna a zwolnienie z akcyzy. Kto skorzysta?
Jedna ze zmian wynikających z projektu tzw. ustawy deregulacyjnej umożliwi uzyskanie zwolnienia od akcyzy niektórych samochodów osobowych. Krąg pojazdów, do których możliwe będzie zastosowanie preferencji, będzie jednak bardzo ograniczony – chodzi bowiem wyłącznie o auta wykorzystywane do celów badawczo-rozwojowych przez podmioty o określonym statusie. Jakie są pozostałe warunki niezbędne do zwolnienia z akcyzy i kto efektywnie będzie mógł z niego skorzystać?
Więcej…
Niespłacona pożyczka nie daje prawa do rozpoznania kosztu
Niezwrócone środki finansowe nie stanowią strat w środkach obrotowych i z tego powodu nie mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów. Takie stanowisko zajął WSA w Warszawie, który wskazał, że w przypadku utraty składników majątku niemających wartości podatkowej nie powstaje strata w rozumieniu tego pojęcia na gruncie ustawy o CIT, oddalając tym samym skargę podatnika na interpretację indywidualną wydaną na jej wniosek przez Dyrektora KIS na gruncie podatku CIT. Niewykluczone jednak, że tę sprawę ostatecznie rozstrzygnie NSA.
Więcej…
Wypowiedzenie umowy leasingu a możliwość jej kontynuowania
Gdy umowa leasingu zostanie skutecznie wypowiedziana, a następnie zostanie zawarte porozumienie o jej wznowieniu, warunki dotyczące minimalnego okresu jej trwania i sumy opłat wynikające z ustawy o CIT trzeba rozpatrywać osobno dla umowy z okresu sprzed wypowiedzenia i osobno dla umowy, którą wykreuje porozumienie, co w wielu przypadkach wyklucza możliwość sprzedaży przedmiotu leasingu na rzecz korzystającego po cenie określonej w umowie. Tak przynajmniej wynika z wyroku WSA w Warszawie. Orzecznictwo sądów powszechnych potwierdza jednak, że po spełnieniu pewnych warunków kontynuacja wypowiedzianej umowy jest możliwa.
Więcej…
Czesi leasingują, Polacy użytkują. Co z akcyzą?
W wyroku z 14 maja 2024 r. Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną organu, wskazując, że czeska spółka, która użytkuje na podstawie umowy leasingu samochody osobowe i udostępnia je pracownikom, którzy pracują na rzecz oddziału w Polsce, nie ma obowiązku zapłaty podatku akcyzowego. Co było przedmiotem rozstrzygnięcia oraz jak uzasadnił swoje stanowisko Sąd?
Więcej…
Strata powstała w wyniku oszustwa. Kiedy można rozpoznać koszt?
Tylko i wyłącznie postanowienie o umorzeniu postępowania karnego umożliwia uznanie środków utraconych na skutek oszustwa za stratę stanowiącą koszt podatkowy. Takie stanowisko zajął Dyrektor KIS w niedawnej interpretacji indywidualnej. To nie pierwsze tego typu rozstrzygnięcie. Korzystniejsze dla podatnika stanowisko w podobnej sprawie zajął w ubiegłym roku WSA w Łodzi, ale z uwagi na skargę kasacyjną wniesioną przez organ podatnicy, którzy znaleźli się w podobnej sytuacji, muszą czekać na orzeczenie NSA.
Więcej…
Jak rozliczyć podatkowo dopłatę do samochodów elektrycznych?
Rząd pracuje nad nowym programem dopłat do samochodów elektrycznych, który miałby rozszerzyć preferencje związane z zakupem takich pojazdów funkcjonujące w ramach programu „Mój Elektryk”. Ostateczny kształt nowych regulacji nie jest jeszcze znany, ale można spodziewać się, że wątpliwości natury podatkowej, które będą mieli jego beneficjenci będą zbliżone do tych, które obserwujemy dziś. Te zaś dotyczą głównie tego, czy dotacja stanowi przychód podlegający opodatkowaniu, a także to, czy wykorzystanie otrzymanych środków pozwala na rozpoznanie kosztu.
Więcej…
Obligatoryjny KSeF dopiero od 2026 r.
Po długim czasie oczekiwania Ministerstwo Finansów określiło nowy harmonogram wejścia przepisów dotyczących obowiązkowego KSeF. Sejm przegłosował nowelizację ustawy o VAT, która przewiduje, że nastąpi to 1 lutego 2026 r. Tak odległy termin ma być konsekwencją przeprowadzonego audytu projektu KSeF i wniosków, jakie z niego płyną. Ministerstwo Finansów zapowiada kolejną ustawę, która dla podatników o obrotach do 200 mln zł odroczy wejście w życie obowiązkowego e-fakturowania do 1 kwietnia 2026 r., choć nie można wykluczyć, że dla wszystkich zostanie ostatecznie przyjęty jeden termin.
Więcej…
Sąd korzystnie w kwestii wydatków, które mogą zostać objęte ulgą na prototyp
WSA w Warszawie uchylił niekorzystną dla podatnika interpretację indywidualną Dyrektora KIS w zakresie warunków zastosowania ulgi na prototyp z art. 18ea ustawy o CIT. Sąd wskazał, że jedynym kryterium dla uznania danego wydatku za koszt produkcji próbnej jest jego niezbędność, a nie moment jego poniesienia. Z orzeczenia wynika również, że nie ma przeszkód, by ulgą objąć koszty związane z ceną wykupu przedmiotu leasingu operacyjnego, a także opłatą wstępna i częścią kapitałową rat w przypadku leasingu finansowego.
Więcej…
Leasing samochodu na estońskim CIT a podatek od wydatków niezwiązanych z działalnością
Praktyka interpretacyjna dotycząca prywatnego użytku samochodów na CIT estońskim nadal się nie wykształciła, mimo że ostatnia większa nowelizacja przepisów dotyczących tej formy opodatkowania weszła w życie 1 stycznia 2023 r. Duża część podatników, również tych, którzy użytkują firmowe pojazdy na podstawie zawartych umów leasingu, godzi się z tym, że prywatny użytek powoduje wystąpienie opodatkowania. Czy jest to podejście słuszne i znajdujące oparcie w obecnych regulacjach?
Więcej…
Część odsetkowa raty w leasingu operacyjnym kosztem finansowania dłużnego? Spór trwa
Przepisy dotyczące kosztów finansowania dłużnego od momentu ich wejścia w życie w 2019 r. pozostają przedmiotem licznych sporów pomiędzy podatnikami a fiskusem na różnych płaszczyznach. Jeden z nich dotyczy tego, czy kosztami finansowania dłużnego są należności z tytułu zawartych przez podatnika umów leasingu operacyjnego w ujęciu podatkowym. Ustawodawca nie wykorzystał okazji, by doprecyzować tę kwestię w ramach nowelizacji z 2021 r. Chaos pogłębia fakt, że odmienną wykładnię przepisów stosują organy, odmienną zaś sądy.
Więcej…
Zbycie samochodu przed złożeniem wniosku o rejestrację – stanowisko Ministerstwa
Choć znowelizowane przepisy ustawy prawo o ruchu drogowym przewidują, że możliwość odstąpienia od złożenia wniosku o rejestrację pojazdu, w sytuacji gdy zostanie on sprzedany przed upływem terminu przewidzianego na złożenie wniosku, dotyczy jedynie pojazdów zakupionych w Polsce, to w ocenie Ministerstwa Infrastruktury takie uprawnienie przysługuje właścicielowi pojazdu, niezależnie od tego czy został on nabyty w kraju czy za granicą. Ta kwestia ma szczególnie istotne znaczenie dla podmiotów zajmujących się profesjonalnym obrotem samochodami.
Więcej…
Niewykorzystana część składki ubezpieczeniowej kosztem bezpośrednim podatnika
Niewykorzystana część składki ubezpieczeniowej, otrzymana przez podatnika od ubezpieczyciela w związku z wypowiedzianą przez podatnika umową ubezpieczenia, stanowi bezpośredni koszt podatkowy podatnika i powinna być zaliczona przez spółkę do kosztów uzyskania przychodów jednorazowo, w momencie otrzymania zwrotu środków od ubezpieczyciela. Ta sama data wyznaczy również moment wykazania odpowiadającego im przychodu podatkowego oraz ujęcia (jednorazowego) tej części kosztów dla celów księgowych.
Więcej…
Leasing rowerów – uwaga na podatek „u źródła”
Mimo że leasing czy najem rowerów nie jest bardzo powszechny, to jest zjawiskiem obecnym w obrocie gospodarczym. Choć na pierwszy rzut oka mogłoby się to wydać zagadnieniem trywialnym, to podatnicy zainteresowani uzyskaniem finansowania na takie przedmioty, powinni zwrócić uwagę, od kogo zamierzają nabyć usługę. Jeśli będzie to podmiot zagraniczny, należności z tego tytułu będą podlegały opodatkowaniu „u źródła” (WHT).
Więcej…
Leasing laptopów objęty podatkiem u źródła? Fiskus konsekwentny
Fiskus po raz kolejny konsekwentnie utrzymuje swoje stanowisko, uznając tym razem w wydanej Interpretacji Indywidualnej Dyrektora KIS z 1 lutego 2024 r., sygn. 0111-KDIB1-2.4010.637.2023.2.AK, że wynagrodzenie za leasing laptopów podlega opodatkowaniu u źródła. W podobnych sprawach fiskus przegrywał jednak w przeszłości przed NSA.
Więcej…
Leasing a nowe sankcje dla nietrzeźwych kierowców
Zgodnie z przyjętą na początku ubiegłego roku nowelizacją kodeksu karnego, 14 marca 2024 r. zaczęła obowiązywać sankcja w postaci przepadku pojazdu lub jego równowartości, którą zagrożeni są sprawcy popełnienia przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji – m.in. będący w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego. Niektóre z przyjętych regulacji mają istotne znaczenie dla samochodów będących przedmiotem umowy leasingu – zarówno od strony finansujących, jak i korzystających.
Więcej…
Podatek od nieruchomości po wyrokach Trybunału z 2023 r. Jak zmienią się przepisy?
Od wyroku Trybunału Konstytucyjnego, którego skutkiem było uznanie definicji budowli jako przedmiotu opodatkowania podatkiem od nieruchomości za niezgodną z Konstytucją RP, minęło już 8 miesięcy. Trybunał zobowiązał ustawodawcę do zmiany przepisów, ale podatnicy nadal nie wiedzą, z jakimi zmianami w zakresie podatku od nieruchomości będą musieli zmierzyć się od 1 stycznia 2025 r. Informacje przekazywane przez Ministerstwo Finansów niestety nie napawają optymizmem.
Więcej…
Przedsiębiorca rozpozna koszty związane z autem, nawet jeśli nie posiada prawa jazdy?
Czy przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą jest uprawniony do zaliczenia do kosztów odpisów amortyzacyjnych od środka trwałego, jakim jest samochód, oraz 75% wydatków związanych z jego użytkowaniem? Odpowiedź na to pytanie jest twierdząca, co nie budzi wątpliwości. Czy podobnie będzie, jeśli ów przedsiębiorca nie posiada prawa jazdy? Nad tą kwestią pochylił się fiskus w niedawnej interpretacji.
Więcej…
Szkoda całkowita daje koszty w leasingu
Zniszczenie leasingowanego urządzenia to duży problem dla korzystającego, zwłaszcza, gdy jego wartości nie pokryje w całości ubezpieczenie. Dodatkową komplikacją w takiej sytuacji nie będzie natomiast brak możliwości zaliczenia do kosztów dopłaty poniesionej na rzecz finansującego. Skarbówka akceptuje bowiem zaliczenie do kosztów rozliczenia szkody przez korzystającego, co potwierdza wydana w lutym interpretacja.
Więcej…
Korekta akcyzy od sprowadzanego auta. Sytuacja jak w kalejdoskopie
W ostatnim wyroku z 29 lutego 2024 r. Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną podatnika, wskazując, że nie ma podstaw do odzyskania nadpłaconego podatku, jeżeli cena samochodu sprowadzonego z zagranicy została obniżona z uwagi na rabat udzielony przez producenta. A zatem, czyżby w odniesieniu do tej kwestii czekał nas powrót do niekorzystnej linii orzeczniczej?
Więcej…
Koszty związane z leasingowanym samochodem luksusowym. Jak rozumieć ustawowe limity?
Jaką kwotę należy brać pod uwagę w kontekście rozpoznawania kosztów uzyskania przychodu w związku z użytkowaniem – w oparciu o umowę leasingu operacyjnego – samochodu o wartości powyżej 150 tys. zł? Czy będzie to kwota odpowiadająca wartości pojazdu czy jedynie opłaty wstępnej i rat okresowych (z wyłączeniem kwoty wykupu)? Do tej kwestii przepisy odnoszą się wprost, dlatego konkluzje niedawnego wyroku WSA w Białymstoku były łatwe do przewidzenia.
Więcej…
Rabaty pośrednie w leasingu – jakie skutki podatkowe?
Dyrektor KIS wydał interpretację, która może stanowić cenne źródło informacji dla dystrybutorów pojazdów lub urządzeń, których działania ukierunkowane są na zwiększenie wolumenu sprzedaży poprzez udzielenie dofinansowania do umów leasingu. Odnosi się ona do skutków podatkowych kwot dofinansowania przekazywanych na rzecz finansującego, a także „dopłat do wykupu”, która może być należna spółce leasingowej, gdy korzystający nie zdecyduje się na wykup przedmiotu umowy, a cena uzyskana w związku z jego późniejszą sprzedażą jest niższa niż kwota wykupu z pierwotnej umowy.
Więcej…
Zbycie samochodu przed złożeniem wniosku o rejestrację – co na to nowelizacja?
Od 1 stycznia 2024 r. obowiązują znowelizowane przepisy ustawy prawo o ruchu drogowym. Zmieniły one spojrzenie na kwestię rejestracji pojazdu. W związku z nowelizacją pojawia się wiele pytań, m.in. czy właściciel pojazdu sprowadzonego z zagranicy jest obowiązany złożyć wniosek o rejestrację przed jego zbyciem, jeżeli nastąpi ono jeszcze przed upływem terminu na złożenie wniosku o rejestrację. Przyjrzyjmy się, co na ten temat „mówią” przepisy.
Więcej…
Jaka stawka ryczałtu w przypadku odstępnego z tytułu cesji leasingu?
Cesja umowy leasingu jest zabiegiem często stosowanym w obrocie gospodarczym. W jej wyniku dotychczasowy korzystający (cedent) uzyskuje często kwotę odstępnego od podatnika wstępującego do umowy leasingu (cesjonariusza). Jeśli pierwotny korzystający stosował opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, problemem może być ustalenie właściwej stawki ryczałtu dla uzyskanego odstępnego. Organy stoją zaś na stanowisku, którego zastosowanie prowadzi do sytuacji, w której wynagrodzenie uzyskane w związku z cesją może być opodatkowane według różnych stawek.
Więcej…
Czy koparka to środek transportu? Interpelacja na ratunek przedsiębiorcom
Problem niejednolitego podejścia organów podatkowych co do tego, czy koparki powinny być klasyfikowane jako środki transportu, czy też nie, został zauważony. Na wątpliwości przedsiębiorców pojawiające się w tym obszarze zwrócił uwagę poseł Tomasz Głogowski, składając interpelację poselską do Ministra Finansów. Na czym polega chaos pojęciowy w tym zakresie?
Więcej…
Czy można wyleasingować niekompletny środek trwały?
Ustawa o CIT stanowi, że przedmiotem leasingu mogą być środki trwałe „kompletne i zdatne do użytku”, a więc z pozoru takie, które są w pełni wyposażone i gotowe do spełniania swoich funkcji. Czy jednak w przypadku firmy leasingowej nie jest możliwe przyjęcie, że „kompletność i zdatność do użytku” należy oceniać z perspektywy finansującego, a nie – od strony czysto technicznej? I czy jest możliwe leasingowanie środka trwałego nie w pełni wyposażonego, np. pozbawionego kół lub innych części?
Więcej…
Prowizja od unijnego kontrahenta za sprzedaż przedłużonych gwarancji. Co z VAT?
Przedsiębiorcy działający w sektorze motoryzacyjnym i leasingowym niekiedy oferują swoim klientom możliwości zawarcia umów ubezpieczenia. Różnorodność modeli takiej działalności sprzyja powstawaniu niepewności związanej z kwalifikacją takich transakcji na gruncie VAT – zwłaszcza w przypadku gdy firma ubezpieczeniowa nie ma w Polsce stałego miejsca prowadzenia działalności. Wskazówek dla ustalenia poprawnego zaklasyfikowania tego typu rozliczeń dostarcza jednak orzecznictwo TSUE.
Więcej…
Odstąpienie od umowy leasingu lub pożyczki. Dotkliwe skutki niepoinformowania
Konsument może skorzystać z prawa do odstąpienia od umowy, bez wskazania przyczyny, nawet pod koniec trwania umowy leasingu lub pożyczki – o ile finansujący nie spełni m.in. obowiązku poinformowania konsumenta o 14-dniowym terminie na odstąpienie od umowy. Powyższe potwierdził niedawno TSUE. Od 7 stycznia 2024 r. identyczne uprawniania mogą przysługiwać osobom fizycznym prowadzącym gospodarstwo rolne.
Więcej…
Wsteczna korekta amortyzacji – kolejne pozytywne wyroki NSA
Dwa kolejne wyroki NSA potwierdzają, że podatnik może dokonać obniżenia stawek amortyzacji dla wybranej grupy środków trwałych amortyzowanych liniowo w trakcie roku, także ze skutkiem od pierwszego miesiąca wprowadzenia ich do ewidencji środków trwałych. Przepis art. 16i ust. 5 ustawy o CIT nie zabrania bowiem wstecznej zmiany w tym zakresie. Podatnik może zatem korygować wstecznie odpisy amortyzacyjne albo od momentu wprowadzenia środka trwałego do ewidencji, albo od początku każdego kolejnego roku podatkowego, następującego po wprowadzeniu środka trwałego do ewidencji.
Więcej…
Drugorzędne znaczenie… drugiego rzędu siedzeń. Brygadówki bez akcyzy
WSA w Warszawie po raz kolejny potwierdził, że furgony z dwoma rzędami siedzeń, czyli tzw. brygadówki, są pojazdami ciężarowymi i powinny być sklasyfikowane do pozycji CN Nomenklatury Scalonej jako pojazdy do transportu towarów, objęte pozycją 8704, a w konsekwencji – nie podlegają one akcyzie. Orzeczenie wpisuje się w nową, ale zarysowującą się coraz wyraźniej linię orzeczniczą.
Więcej…
Zmiana na korzyść podatników: brygadówki jednak bez akcyzy
Pod koniec 2023 r. sądy rozstrzygnęły sprawy dotyczące opodatkowania akcyzą tzw. brygadówek z dwoma rzędami siedzeń, potwierdzając stanowisko wyrażone przez NSA już w wyrokach z sierpnia 2023 r. Konkluzja jest jedna: dwurzędowe pojazdy typu furgon to nie samochody osobowe, a więc nie podlegają one akcyzie. To zmiana dotychczasowego stanowiska prezentowanego przez organy podatkowe, która będzie miała pozytywny wpływ zarówno na działalność przedsiębiorców nabywających takie samochody z zagranicy, jak i dokonujących zmian konstrukcyjnych w pojazdach dostawczych.
Więcej…
NSA: cała rata samochodu luksusowego w kosztach – mimo cesji dokonanej po 1 stycznia 2019 r.
Takie stanowisko zajął NSA w wyroku z 18 stycznia 2024 r. Przypomnijmy, że obowiązujące od 1 stycznia 2019 r. regulacje w podatkach dochodowych wprowadziły ograniczenia w ujmowaniu w kosztach podatkowych wydatków związanych z umowami leasingu, których przedmiotami są samochody osobowe określane mianem „luksusowych”. Choć wyrok jest korzystny, to nie sposób nie zauważyć, że został wydany 5 lat po wejściu w życie nowych regulacji, gdy zdecydowana większość umów leasingu zawieranych w poprzednim stanie prawnym już się zakończyła.
Więcej…
Które usługi związane z ubezpieczeniami skorzystają ze zwolnienia z VAT?
Czy czynności związane z udziałem w dystrybucji ubezpieczeń leasingowanych pojazdów stanowią usługi pośrednictwa ubezpieczeniowego i podlegają zwolnieniu przedmiotowemu z opodatkowania VAT? Nad odpowiedzią na to pytanie Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie pochylał się w ostatnich miesiącach dwukrotnie, raz przyznając rację organowi, drugi raz podatnikowi.
Więcej…
Dodatkowe oznaczenia na fakturach ustrukturyzowanych – dla jakich transakcji?
Do wprowadzenia obligatoryjnego KSeF pozostało coraz mniej czasu, a nadal wiele kwestii związanych z działaniem tego Systemu budzi wątpliwości. Najważniejszym dokumentem, który opublikowało dotychczas Ministerstwo Finansów, pozostaje broszura informacyjna do schemy FA(2), która odnosi się m.in. do kwestii stosowania dodatkowych oznaczeń na fakturze ustrukturyzowanej. Jednak Rzecznik MŚP apeluje do Ministra Finansów o rozłożenie w czasie wejścia w życie przepisów o KSeF, motywując to m.in. doświadczeniami przedsiębiorców, którzy obecnie korzystają z dobrowolnej wersji Systemu.
Więcej…
Nowa dyrektywa o kredycie konsumenckim wpłynie na zawierane umowy leasingu i najmu
Źródłem zmian jest niedawno przyjęta dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/2225 w sprawie umów o kredyt konsumencki (dalej: CCD II), która uchyla dyrektywę 2008/48/WE. Rozszerza ona katalog usług, które kwalifikowane będą jako kredyt konsumencki, m.in. o umowy najmu i leasingu z opcją wykupu. Może to oznaczać dodatkowe obowiązki dla finansujących, wynikające ze statusu instytucji pożyczkowej, w tym objęcie podatkiem od niektórych instytucji finansowych. Państwa członkowskie mają 2 lata na dostosowanie krajowych przepisów.
Więcej…
Archiwalne wydania
Newsletter prawnopodatkowy
Wykorzystanie aut służbowych przez pracowników bez estońskiego CIT? Jest wyrok
7 listopada 2024 r. WSA w Rzeszowie wydał korzystny wyrok dla dealera samochodów reprezentowanego przez Gekko Taxens i uznał za wadliwą interpretację Dyrektora KIS w sprawie klasyfikacji odpisów amortyzacyjnych i wydatków związanych z samochodami służbowymi, które udostępniane są pracownikom do tzw. użytku mieszanego. Sąd nie zaakceptował wprost stanowiska organu, że możliwość prywatnego użycia takich aut przez pracowników oznacza, że koszty z tym związane stanowią „wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą” i trzeba od nich zapłacić estoński CIT.
Więcej…
Ciąg dalszy problemów ze stawką 8,5% w IT. Jest rozstrzygnięcie NSA
Zmiany w kalkulacji obciążeń podatkowo-składkowych obowiązujące od 2022 r. za sprawą tzw. Polskiego Ładu przyczyniły się do wyraźnego wzrostu liczby podatników korzystających z ryczałtowego opodatkowania swoich przychodów. Szczególną popularność ta forma opodatkowania zdobyła w branży IT. Okazało się jednak, że niuanse dotyczące tej działalności powodują problemy z wyborem właściwej stawki ryczałtu u wielu przedsiębiorców.
Więcej…
Obowiązkowy KSeF coraz bliżej. Jest projekt ustawy
Ministerstwo Finansów opublikowało nowy projekt ustawy o obowiązkowym Krajowym Systemie e-Faktur (KSeF). Obecnie jest on w trakcie opiniowania. Projekt potwierdza dotychczasowe zapowiedzi dotyczące harmonogramu wdrażania obowiązku e-fakturowania. Podatników może ucieszyć m.in. możliwość dobrowolnego wystawiania w KSeF faktur dla konsumentów, a także dodawania załączników do e-faktur. Projekt zakłada również pewne preferencje w początkowym okresie przejściowym.
Więcej…
Pomoc dla powodzian. Kiedy możliwe preferencje w CIT?
Nadzwyczajna sytuacja związana z powodzią spowodowała gigantyczne straty. Na szczęście w obliczu tej klęski nie zabrakło (i wciąż nie brakuje) podmiotów gotowych, by nieść pomoc potrzebującym. Przedsiębiorcy mogą mieć jednak wątpliwości dotyczące skutków podatkowych udzielanego wsparcia. Kluczowe w tym kontekście są przepisy o CIT oraz ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
Więcej…
Kolejne zmiany w przepisach powodziowych. Jak wpłyną na rynek nieruchomości?
Opublikowany przez rząd projekt przepisów zmieniających ustawę z 16 września 2011 r. „O szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi” dotyczy szerokiego zakresu regulacji związanych przede wszystkim z finansowaniem i organizacją pomocy osobom poszkodowanym na skutek powodzi. Wprowadza on jednak też istotne zmiany do przepisów budowlanych, m.in. w kwestii minimalnej liczby miejsc postojowych czy procedur odbudowy budynków i zabytków dotkniętych przez żywioł.
Więcej…
NSA korzystnie o obowiązku badania statusu rzeczywistego beneficjenta przy wypłacie dywidendy
Obowiązek weryfikacji statusu beneficjenta rzeczywistego (ang. beneficial owner) w kontekście wypłaty dywidendy jest wysoce problematyczną kwestią już od wielu lat. Do tej pory orzecznictwo nie daje jednoznacznych odpowiedzi na pytanie o warunki, jakie powinien spełnić odbiorca dywidendy, aby być zwolnionym z zapłaty podatku u źródła w Polsce. Najnowsze orzeczenie NSA daje jednak nadzieję na znaczną ulgę dla płatników.
Więcej…
Gorący przełom roku 2024 i 2025. Jakie zmiany przepisów czekają podatników?
Przyszły rok przyniesie znaczące zmiany w systemie podatkowym w Polsce, obejmujące m.in. VAT, PIT, CIT, akcyzę i podatek od nieruchomości. Tylko część z nich będzie wiązała się ze zmniejszeniem obciążeń i obowiązków po stronie podatników. Wiele zmian jest niekorzystnych, a po stronie przedsiębiorców i osób fizycznych zajdzie konieczność przygotowania się do nowych obowiązków i poniesienia kosztów z tym związanych. Jakie są najważniejsze zmiany przepisów, które wejdą w życie w najbliższym czasie?
Więcej…
JPK_CIT ostatecznie uchwalony. Nowy obowiązek dla (części) firm i księgowych od stycznia 2025 r.
We wrześniu zakończyły się ostatecznie prace nad rozporządzeniem Ministra Finansów dotyczącym tzw. JPK_CIT. Przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące tego obowiązku oraz rekomendacje w zakresie działań, które w związku z tym powinny zostać podjęte.
Więcej…
Należności abonamentowe z okresu COVID-19. Najpierw uchwała SN, teraz wyrok WSA
Czasowe wstrzymanie poboru opłat abonamentowych, czy zwolnienie z obowiązku ich uiszczenia? Przedsiębiorcy wciąż nie znają odpowiedzi na pytanie, jak stosować preferencje dotyczące opłat audiowizualnych i abonamentowych obowiązujące w trakcie pandemii COVID-19. Z uchwały Sądu Najwyższego dowiedzieli się, że w przypadku wynagrodzeń dla organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi chodzi jedynie o wstrzymanie poboru. Jednak WSA w Warszawie – w wyroku wydanym dla jednego z Klientów Gekko Taxens – wskazał, że podatnicy mogli twierdzić, że przepisy covidowe mają na celu ostateczne zwolnienie z obowiązku uiszczania należności.
Więcej…
Przepisy o kasowym PIT przyjęte przez Sejm. Jakie zmiany względem pierwotnych założeń?
Sejm uchwalił nowelizację ustawy o PIT wprowadzającą tzw. kasowy PIT. Prace nad przepisami rozpocznie teraz Senat, a w dalszej kolejności ustawa zostanie skierowana do podpisu Prezydenta. Nie należy się już jednak spodziewać znaczących zmian w brzmieniu przepisów i wiele wskazuje na to, że po raz pierwszy podatnicy będą mogli skorzystać z kasowego PIT już w 2025 r.
Więcej…
Sprawa Apple a globalny podatek minimalny
Ostatnie doniesienia prasowe na temat przegranej walki firmy Apple przed Trybunałem Sprawiedliwości UE przypominają o temacie globalnej sprawiedliwości podatkowej. Unia Europejska zamierza kontynuować działania przeciwko szkodliwej konkurencji podatkowej m.in. poprzez wnioski ustawodawcze oraz egzekwowanie prawa. Służyć temu będą z pewnością regulacje dotyczące globalnego podatku minimalnego wynikające z dyrektywy przyjętej już w 2022 r. Polska ma ją implementować jeszcze w tym roku.
Więcej…
Nowe obowiązki właścicieli nieruchomości w projekcie ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej
Trwają prace nad projektem ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej. Od dłuższego czasu toczyła się bowiem dyskusja na temat konieczności wprowadzenia przepisów regulujących zasady ochrony i obrony ludzi w sytuacjach nadzwyczajnych. Nie tylko wojna za naszą wschodnią granicą, ale również sytuacja powodziowa uzasadniają jak najszybsze opracowanie skutecznych mechanizmów w takich okolicznościach. Projektowane przepisy będą miały również wpływ na zakres obowiązków właścicieli nieruchomości.
Więcej…
Otrzymanie faktur wystawionej poza KSeF nie pozbawi prawa do odliczenia VAT naliczonego?
Termin wejścia przepisów dotyczących obligatoryjnego KSeF został co prawda odroczony do lutego 2026 r., niemniej część firm podjęło działania związane z jego wdrożeniem. Dotyczą one również zabezpieczenia potencjalnych ryzyk podatkowych mogących wystąpić w związku z obowiązywaniem e-fakturowania. Dla jednego z takich podatników Dyrektor KIS wydał interpretację, w której wypowiedział się w zakresie prawa do odliczenia VAT naliczonego z faktury wystawionej poza KSeF.
Więcej…
Podatek minimalny a akcyza. Kto poszkodowany przez kształt przepisów?
Podczas sporządzania deklaracji podatkowej za 2024 r. podatnicy będą obowiązani do rozliczenia minimalnego podatku dochodowego. Przedsiębiorcy z branż odznaczających się niskimi marżami albo mierzący się z trudnościami biznesowymi są szczególnie zagrożeni objęciem zakresem nowych regulacji. Swojej sytuacji powinni się przyjrzeć między innymi dealerzy oraz importerzy samochodów.
Więcej…
Rynkowe warunki transakcji pomiędzy podmiotami powiązanymi? Kluczowy wybór metody weryfikacji ceny
Transakcje między podmiotami powiązanymi są powszechne. Warunki, na jakich są one zawierane, muszą być zgodne z obowiązującymi przepisami, które regulują sposób ustalania cen transferowych. Aby zapewnić, że transakcje te są przeprowadzane na warunkach rynkowych, kluczowy będzie wybór odpowiedniej metody weryfikacji ceny. Pozwoli to ograniczyć ryzyko negatywnych konsekwencji ewentualnych kontroli prowadzonych przez organy podatkowe.
Więcej…
JPK_CIT – dla kogo i od kiedy? Nie każdy przypadek jest oczywisty
W Dzienniku Ustaw nadal nie opublikowano rozporządzenia wprowadzającego tzw. JPK_CIT, czyli nową formułę JPK_KR, którą będzie należało wysyłać co rok, a nie – jak dotąd – na żądanie urzędu skarbowego. Mimo to obowiązki w tym zakresie należy uznać za przesądzone, co może oznaczać konieczność wdrożenia nowej struktury już od początku 2025 r. Biorąc pod uwagę, że w niektórych przypadkach ustalenie, czy obowiązek ten występuje, jest problematyczne, niektórzy podatnicy dostosują ewidencję do nowych wymogów rok wcześniej niż wymagają tego przepisy.
Więcej…
Jakie elementy niezbędne do wystąpienia transakcji kontrolowanej?
Zbliżające się terminy dotyczące obowiązków z obszaru cen transferowych mogą spowodować, że po stronie podatników powrócą wątpliwości związane z ich realizacją. Mogą dotyczyć one m.in. pojęcia transakcji kontrolowanej. Wiedzy w zakresie tego, czym jest taka transakcja i jakie elementy się na nią składają, dostarcza jednak interpretacja ogólna wydana przez Ministra Finansów.
Więcej…
Pułapki przekształceń w kontekście opodatkowania estońskim CIT
Czy spółka z o.o. powstała z przekształcenia JDG „rozpoczyna prowadzenie działalności” czy może „rozpoczyna działalność”? Rozważania w tej kwestii można byłoby zacząć od odpowiedzi pytaniem na pytanie – jaka jest różnica? Okazuje się jednak, że na gruncie estońskiego CIT, różnica jest. I to znacząca.
Więcej…
MF: termin raportowania TPR już wkrótce! Co z przesunięciem?
Ministerstwo Finansów opublikowało piątą edycję informatora TPR – pytania i odpowiedzi, który w kontekście obowiązków dotyczących cen transferowych pełni rolę cennego przewodnika i dostarcza istotnych wskazówek w tym zakresie. Ministerstwo podkreśliło również, że nie należy spodziewać się przesunięć ustawowych terminów, co dla większości podatników będzie oznaczać konieczność złożenia informacji cen transferowych do 2 grudnia 2024 r.
Więcej…
Planowane duże zmiany w podatkach dochodowych
Ministerstwo Finansów opublikowało założenia do projektu ustawy nowelizującej przepisy o CIT i PIT. Jego zakres jest szeroki i dotyczy bardzo różnych zagadnień. Chociaż zapowiadane zmiany w znacznym zakresie dotyczą kwestii niszowych, niektóre z nich mogą mieć istotne czy wręcz krytyczne znaczenie dla wybranych grup podatników.
Więcej…
Minimalny podatek dochodowy bez odroczeń – pierwsza płatność już w 2025 r.
Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na zapytanie „Dziennika Gazety Prawnej” wyjaśniło, że nie prowadzi żadnych prac dotyczących odroczenia lub uchylenia podatku minimalnego. W efekcie podatek będzie obowiązywał w 2024 r., a termin pierwszej płatności przypadnie w 2025 r. Dla większości podatników zobowiązanych do jego zapłaty będzie on upływał 31 marca 2025 r.
Więcej…
Uproszczona procedura zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części
Pod obrady Sejmu trafił projekt zmian do ustawy Prawo budowlane, którego celem jest uproszczenie procesu zgłaszania organowi administracji architektoniczno-budowlanej zmiany sposobu użytkowania obiektu lub jego części. Jeśli zmiany te wejdą w życie, przyczynią się do przyspieszenia i ujednolicenia dotychczasowej procedury.
Więcej…
Podatkowa grupa kapitałowa remedium na podatek minimalny?
Ministerstwo Finansów nie pracuje nad odroczeniem czy uchyleniem przepisów o podatku minimalnym. W efekcie podatnicy CIT, zwłaszcza ci działający w niskomarżowych biznesach czy mierzący się z różnymi trudnościami biznesowymi, są zagrożeni zapłatą podatku dochodowego w kwocie o wiele wyższej niż ta, która wynikała ze zwykłej kalkulacji CIT. Szansą dla takich podmiotów może okazać się założenie podatkowej grupy kapitałowej.
Więcej…
Przepisy dotyczące schematów podatkowych w końcu zinterpretowane przez fiskusa
Dyrektor KIS wydał pierwszą w historii interpretację indywidualną dotyczącą regulacji MDR! To bezprecedensowe wydarzenie, które miało miejsce 11 lipca 2024 r., było wyczekiwane przez podatników, ponieważ od momentu rozpoczęcia obowiązywania polskich regulacji dotyczących MDR, czyli 1 stycznia 2019 r., fiskus notorycznie odmawiał wydawania interpretacji w zakresie schematów podatkowych, jako powód wskazując to, że przepisy określające obowiązki dotyczące raportowania schematów nie mają charakteru materialnoprawnego.
Więcej…
Obligatoryjny KSeF od 2026 r. Nad czym pracuje Ministerstwo?
Prezydent podpisał ustawę nowelizującą, przesuwając termin obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Zgodnie z dalszymi zapowiedziami Ministerstwo Finansów pracuje już nad przepisami odraczającymi dodatkowo termin wejścia KSeF do 1 kwietnia 2026 r. dla podatników, których roczne obroty nie przekraczają 200 mln zł brutto. Prawdopodobnie to jednak nie koniec zmian.
Więcej…
AI Act opublikowany w Dzienniku Urzędowym UE. Co z niego wynika?
Pierwszy unijny akt dotyczący sztucznej inteligencji zacznie obowiązywać już na początku sierpnia 2024 r., przy czym od razu będzie on wiążący i stosowany we wszystkich państwach członkowskich. AI Act kategoryzuje ryzyko dla systemów sztucznej inteligencji. Rozporządzenie wprowadza również obowiązki dla wykorzystujących tę technologię, a także określa sankcje za uchybienia w tym zakresie. Co istotne, wysokość kar ma uwzględniać m.in. wielkość firmy, a także wcześniejsze naruszenia z tego obszaru.
Więcej…
Sprzęt i biurko dla współpracownika na B2B – czy wystąpi przychód?
Współpraca na zasadach kontraktu z tzw. samozatrudnionymi coraz częściej wiąże się z zapewnieniem takim kontrahentom kompletu narzędzi niezbędnych do wykonywania umówionych usług. Wątpliwości niektórych podatników budzą konsekwencje udostępnienia takim osobom np. służbowego telefonu, laptopa czy zapewnienia możliwości korzystania z przestrzeni biurowej. Na szczęście w tego typu kwestiach podejście fiskusa zdaje się nadążać za praktyką biznesową.
Więcej…
Dyrektywa ATAD III. Dodatkowy czas na przygotowanie
Trzecia odsłona Dyrektywy ATAD ma wprowadzić procedurę służącą identyfikacji tzw. pustych podmiotów. Na przedsiębiorstwa, którym zostanie przypisany taki status, zostaną nałożone dodatkowe obowiązki raportowe. Mogą one również utracić korzyści podatkowe, m.in. preferencje w zakresie WHT. Jednak mimo że regulacje wynikające z Dyrektywy miały obowiązywać od początku 2024 r., proces legislacyjny dotyczący jej wdrożenia jeszcze się nie rozpoczął.
Więcej…
NSA krytycznie o nadużywaniu przez organy przepisu Ordynacji. Kiedy zmiany?
Los kontrowersyjnego art. 70 § 6 pkt 1 Ordynacji podatkowej, powodującego, że określone przez ustawodawcę terminy przedawnienia zobowiązań podatkowych są w rzeczywistości fikcją, nadal nie został przesądzony. Organy skarbowe instrumentalnie wykorzystują ten przepis, gdy nie są w stanie zakończyć postępowania przed upływem terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego. Tymczasem o możliwości dokonywania przez organy skarbowe rozszerzającej wykładni przywołanego przepisu krytycznie wypowiedział się zarówno Trybunał Konstytucyjny, jak i Naczelny Sąd Administracyjny.
Więcej…
Globalny podatek minimalny nadchodzi
Polska przymierza się do wdrożenia Dyrektywy unijnej w zakresie tzw. globalnego podatku minimalnego. Projekt ustawy, za sprawą którego ma być to możliwe, jest obecnie w fazie opiniowania, a wejście w życie przepisów planowane jest już na 1 stycznia 2025 r. Z uwagi na nieodległy moment wejścia w życie projektowanych regulacji, a także stopień ich skomplikowania, dostosowanie się do nich będzie dla ich adresatów, a więc największych grup kapitałowych, dużym wyzwaniem.
Więcej…
Fundacja rodzinna – dyskryminacja świadczeń dla fundatorów z tzw. grupy zerowej?
Po początkowym okresie niepewności, fundacje rodzinne cieszą się bardzo dużym i ciągle rosnącym zainteresowaniem ze strony podatników. W konsekwencji zagadnienia dotyczące takich podmiotów są częstym przedmiotem interpretacji indywidualnych wydawanych przez Dyrektora KIS. Niektóre z zagadnień były rozstrzygane już niejednokrotnie, wobec czego możemy mówić o ugruntowanym stanowisku organu. Jednym z takich zagadnień jest wypłata świadczenia fundatorowi będącemu jednocześnie beneficjentem.
Więcej…
Polityka cen transferowych – czy warto posiadać?
Polityka cen transferowych coraz bardziej zyskuje na znaczeniu, a jej posiadacze mogą liczyć w związku z tym na liczne korzyści. Jedną z największych z nich jest z pewnością to, że zapewniając klarowne zasady i metody ustalania cen w transakcjach wewnątrzgrupowych, minimalizuje się ryzyko negatywnych konsekwencji wynikających z kontroli podatkowej w tym obszarze.
Więcej…
Ryzyko kolizji z inwestycjami towarzyszącymi w ramach budowy CPK
Budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego już od chwili jej ogłoszenia kilka lat temu, wzbudza wiele emocji i kontrowersji. Według najnowszych zapowiedzi, przedstawionych podczas konferencji z udziałem m.in. premiera RP i Ministra Infrastruktury, inwestycja ta będzie kontynuowana. Dlatego warto zwrócić uwagę na kilka aspektów tego przedsięwzięcia, które jak się wydaje do tej pory nie były przedmiotem szerszej dyskusji.
Więcej…
Projekt zmian w podatku od nieruchomości. (Na razie?) trudno o optymizm
Na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawił się wyczekiwany od dawna projekt zmian w zakresie opodatkowania podatkiem od nieruchomości. Celem Ministerstwa Finansów było zachowanie „fiskalnego status quo”, wyeliminowanie wątpliwości w zakresie opodatkowania niektórych obiektów oraz możliwość uwzględnienia dotychczasowego dorobku orzeczniczego sądów administracyjnych dotyczącego stosowania obowiązujących przepisów. Czy przedstawiony do konsultacji społecznych i prac legislacyjnych projekt jest zgodny z zapewnieniami?
Więcej…
Czy korzystanie z faktoringu może pozbawić prawa do estońskiego CIT?
Od 2022 r., kiedy CIT estoński w związku ze zmianami przepisów znacznie zyskał na popularności, pojawiają się liczne interpretacje organów podatkowych, w których sprzedaż wierzytelności własnych kwalifikowana jest do tzw. przychodów pasywnych. Przyjęcie takiej wykładni może stanowić poważny problem dla przedsiębiorstw, które wykorzystują faktoring i jednocześnie korzystają z ryczałtu od dochodów spółek lub planują wybór tej formy opodatkowania.
Więcej…
Ustawa deregulacyjna. Kiedy usprawnienia dla przedsiębiorców i obywateli?
Trwają prace nad tzw. ustawą deregulacyjną, której projekt Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT) opublikowało na początku kwietnia 2024 r. Ustawa ma być odpowiedzią na zidentyfikowane problemy w obszarach prawa gospodarczego i administracyjnego, dotyczące m.in. wprowadzania nowych przepisów, prowadzenia kontroli podatkowych czy ograniczania biurokracji i barier prawnych. Według ostatnich zapowiedzi projekt może trafić pod obrady Sejmu w lipcu.
Więcej…
JPK-CIT. Już czas na działania wdrożeniowe w największych spółkach
Ministerstwo Finansów nieformalnie zapowiada, że kolejne odroczenia obowiązku wdrożenia tzw. JPK_CIT nie będą mieć miejsca. Ponieważ u największych podatników pierwsze obowiązki w tym obszarze pojawią się już 1 stycznia 2025 r., nie powinni oni zwlekać z wdrożeniem. Prace z tym związane należy rozpocząć od identyfikacji obligatoryjnych działań do wykonania.
Więcej…
Kasowy PIT. Już od 2025 r., ale tylko dla wybranych
Znamy już założenia projektu ustawy wprowadzającej dobrowolne stosowanie rozliczeń tzw. metodą kasową w PIT. Zmiany nie obejmą wszystkich podatników, a dodatkowo kryteriów warunkujących uprawnienie do skorzystania z tego rodzaju rozliczeń jest dużo. Choć sama inicjatywa niewątpliwie zasługuje na aprobatę, w obecnym kształcie jej popularność może być równie niska, co analogicznego mechanizmu funkcjonującego w podatku VAT od wielu lat.
Więcej…
Lootboksy. Wirtualne przedmioty (na razie?) poza kontrolą ustawodawców
Lootbox, a więc element gry komputerowej zawierający wirtualne przedmioty, który użytkownicy nabywają poprzez mikropłatności, odpowiada za pokaźną część obrotów branży gier. Mimo że lootboksy bywają uznawane za formę hazardu, to transakcje dotyczące takich zawartości nie zostały do tej pory skutecznie uregulowane poprzez przepisy krajowe ani unijne. Polskie Ministerstwo Finansów zajmowało zaś sprzeczne stanowiska w tej sprawie.
Więcej…
Uchwała NSA a obrót nieruchomościami objętymi „dekretem Bieruta”
Już od połowy lat 90. ubiegłego wieku sądy orzekają w tzw. sprawach dekretowych dotyczących gruntów warszawskich. Kwestie te doczekały się również wielu publikacji, opracowań i monografii. Wydawało się, że linia orzecznicza w tej kwestii jest ugruntowana. Aż do 10 kwietnia 2024 r., kiedy Naczelny Sąd Administracyjny podjął uchwałę mającą istotny wpływ na orzecznictwo w sprawach dekretowych.
Więcej…
Korekta sprzedaży paragonowej. Wyrok TSUE nie do końca po myśli podatników
Długo oczekiwany przez polskich podatników wyrok w sprawie możliwości korekty deklaracji podatkowych w przypadku transakcji dokumentowanych nie fakturami, ale paragonami z kasy rejestrującej, został w końcu wydany przez Trybunał Sprawiedliwości UE. Zapadł on w związku z pytaniem prejudycjalnym, które do Trybunału skierował Naczelny Sąd Administracyjny. Orzeczenie jest częściowo zgodne z wcześniejszą opinią Rzecznik TSUE, ale jednocześnie wynika z niego, że prawo do dokonania korekty nie jest automatyczne i podlega ono weryfikacji przez sąd krajowy.
Więcej…
99% udziałów a obowiązkowe ubezpieczenie. Co wynika z uchwały Sądu Najwyższego?
Praktyka ZUS ukierunkowana jest na utożsamianie dominujących wspólników spółek wieloosobowych, którzy posiadają powyżej 90% udziałów, ze wspólnikami jednoosobowych spółek, co przekłada się na podleganie przez takie osoby obowiązkowi w zakresie ubezpieczenia społecznego. Linia orzecznicza sądów w tej kwestii była natomiast niejednolita. Sytuacja może ulec zmianie za sprawą niedawnej uchwały Sądu Najwyższego, choć z uwagi na to, że została podjęta w składzie trzyosobowym, nie ma ona mocy zasady prawnej.
Więcej…
Podatki „samochodowe” wynikające z KPO. Będzie lepiej niż zakładano?
Ostatnie tygodnie przynoszą coraz więcej informacji na temat nowych planów polskiego rządu w kwestii warunków KPO dotyczących podatków związanych z zakupem i posiadaniem samochodu. Zmianie uległy przede wszystkim założenia dotyczące podatku od aut spalinowych, który ma zostać przekształcony w program dopłat do pojazdów elektrycznych. Modyfikacji – i to już od przyszłego roku – mają ulec zasady naliczania akcyzy, która wspólnie z opłatą rejestracyjną ma utworzyć nową daninę.
Więcej…
Nowelizacje ustawy o rachunkowości
W ostatnich miesiącach ustawodawca aktywnie modyfikuje ustawę o rachunkowości, wprowadzając szereg nowych przepisów w odpowiedzi na zmieniające się przepisy unijne. Przejrzystość podatkowa ma zostać zwiększona poprzez nałożenie nowych obowiązków raportowych na międzynarodowe korporacje. Większego grona polskich podatników będą dotyczyć zmiany w zakresie kryteriów progowych dla celów rachunkowości oraz sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju.
Więcej…
Zaliczka od NFZ a powstanie przychodu – trzeba poczekać na NSA?
WSA w Warszawie poparł stanowisko podatnika, a tym samym uznał błąd w interpretacji przepisów ustawy o CIT przez Dyrektora KIS. Zdaniem Sądu, zaliczki wypłacone przez NFZ w ramach tzw. 1/12 kontraktu nie były przychodem w chwili wystawienia faktury VAT, ponieważ nie powodowały one przysporzenia o charakterze definitywnym. Spór dotyczący rozliczeń z okresu pandemii COVID-19 ostatecznie będzie musiał jednak rozstrzygnąć NSA.
Więcej…
Jeden wspólnik, dwie spółki – brak prawa do estońskiego CIT? Czy jest się czego obawiać?
W ostatnich tygodniach w mediach tradycyjnych i społecznościowych można było natrafić na informację o tym, że jednemu z podatników urząd skarbowy zakwestionował prawo do stosowania estońskiego CIT, wzywając go jednocześnie do złożenia CIT-8. Przyczyną, na którą powołał się organ, było posiadanie przez wspólników tejże spółki udziałów w innych spółkach. Czy wielu podatników stosujących estoński CIT powinno mieć w związku z tym powody do obaw?
Więcej…
DAC7 od 1 lipca 2024 r. Skarbówka zyska dane sprzedających w sieci?
Rynek e-commerce, którego globalna wartość w ubiegłym roku wyniosła około 16 bilionów dolarów (zgodnie z raportem Gemiusa „E-commerce w Polsce 2023”) nieprzerwanie święci triumfy i zdaje się mieć swoje limity jeszcze daleko przed sobą. Odpowiedzią na błyskawiczną transformację cyfrową większości aspektów naszego życia, w szczególności tych dotyczących handlu online, ma być unijna dyrektywa DAC7. Polska implementuje ją z opóźnieniem, a operatorzy platform cyfrowych będą zmuszeni do wstecznego przekazania danych o sprzedawcach.
Więcej…
Zwrot dofinansowania covidowego z FGŚP. Przedsiębiorcy dostają nakazy zapłaty
Wojewódzkie urzędy pracy domagają się zwrotu przyznanych środków od niektórych przedsiębiorców, którzy byli beneficjentami covidowego dofinansowania z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych na ratowanie miejsc pracy. Urzędy wnoszą pozwy szczególnie w trybie postępowania upominawczego, w ramach którego sądy orzekają bez przeprowadzania rozprawy. Pojawiły się też pierwsze rozstrzygnięcia – niekorzystne dla przedsiębiorców. Mogą oni jednak wnieść zaskarżenie, co powoduje że nakazy tracą moc, a dalsze postępowania będą się toczyć w normalnym trybie.
Więcej…
Ryczałt za jazdy prywatne z PIT – kolejny niekorzystny dla podatników wyrok NSA
Naczelny Sąd Administracyjny po raz kolejny stanął na stanowisku, że ryczałt wypłacony pracownikowi z tytułu jazdy prywatnym samochodem stanowi przychód podlegający opodatkowaniu, przychylając się tym samym do wykładni prezentowanej przez fiskusa, zgodnie z którą w przypadku zwrotu kosztów przez pracodawcę nie dochodzi do wypłaty ryczałtu zwolnionego z opodatkowania w rozumieniu przepisów ustawy o PIT. W ostatnich latach NSA udowadniał jednak, że w tej sprawie jest również w stanie orzekać na korzyść podatników.
Więcej…
Rok 2024 w podatkach. Co przyniosą kolejne miesiące?
Pierwszy kwartał tradycyjnie służy pracom związanym z zamknięciem roku. Było to poważnym wyzwaniem, m.in. ze względu na konieczność uwzględniania licznych zmian z lat poprzednich, ale również dlatego, że w przeciwieństwie do lat poprzednich Ministerstwo Finansów nie zdecydowało się na wydłużenie terminów związanych z rozliczeniem rocznym i sprawozdaniem finansowym. Kolejne miesiące upłyną zaś podatnikom pod znakiem śledzenia nowych przepisów i przygotowywaniem się do ich wdrożenia. Zmiany są bowiem nieuniknione.
Więcej…
Jak uniknąć dziedziczenia niechcianego spadku?
Gdy sytuacja prawna dziedziczonego spadku jest niejasna lub gdy wartość długów przewyższa wartość wykazaną w inwentarzu stanu czynnego spadku, spadkobierca zwykle nie jest zainteresowany jego dziedziczeniem. Aby było to możliwe, musi on złożyć skuteczne oświadczenie o odrzuceniu spadku, przestrzegając ustawowego terminu, który wynosi 6 miesięcy. Uchylenie się od skutków prawnych niezachowania tego terminu jest możliwe, ale wymaga podjęcia dodatkowych działań przez niedoszłego spadkobiorcę, a także wykazania, że dochował on należytej staranności.
Więcej…
Samochód na estońskim CIT. Czy trzeba płacić podatek od wydatków niezwiązanych z działalnością?
Mimo upływu czasu od nowelizacji przepisów dotyczących estońskiego CIT, która nastąpiła 1 stycznia 2023 r., nie wykształciła się istotna (albo nawet żadna) praktyka interpretacyjna dotycząca prywatnego użytku samochodów na CIT estońskim. Wydaje się, że obecnie powszechne stało się założenie, że w takiej sytuacji podatek jest należny. Czy jednak to podejście jest słuszne i znajduje oparcie w obecnych regulacjach?
Więcej…
Sąd korzystnie w sprawie faktur wystawionych z naruszeniem ustawowego terminu
WSA w Warszawie w wyroku z marca 2024 r. odpowiedział na pytanie spółki reprezentowanej przez Gekko Taxens, czy w przypadku gdy od momentu wystawienia przez dostawcę faktury do dnia odbioru towaru (i powstania obowiązku podatkowego u dostawcy) upłynie więcej niż 30 dni (w aktualnym stanie prawnym – 60 dni), będzie jej przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym u dostawcy powstał obowiązek podatkowy. Stanowisko Sądu różni się od tego, które wcześniej w tej sprawie prezentował Dyrektor KIS.
Więcej…
Kilka istotnych zmian w projekcie nowelizacji regulacji dotyczących KSeF
Zgodnie z zapowiedzią 3 kwietnia 2024 r. Ministerstwo Finansów opublikowało propozycję zmian przepisów dotyczących KSeF wraz z informacją o rozpoczęciu konsultacji w tym zakresie. Projekt jest zbieżny z prezentowanymi wcześniej założeniami, które zostały wypracowane w trakcie spotkań grup konsultacyjnych. Resort finansów opublikował również zapowiadany od dawna projekt specyfikacji oprogramowania interfejsowego, w którym uwzględniono już nowe założenia dotyczące funkcjonowania KSeF. Nadal nie jest jednak znany nowy termin wejścia w życie obowiązkowego e-fakturowania.
Więcej…
Odbudowa Pałacu Saskiego i innych historycznych budynków w centrum Warszawy – stan aktualny
Wojewoda Mazowiecki wydał obwieszczenie w sprawie „Przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie”, z którego wynika, że zostało wszczęte postępowanie w sprawie o wydanie decyzji zezwalającej na wejście na teren nieruchomości, na których ma być realizowana inwestycja. W związku z tym, że odbywa się to w trybie specustawy, na nabywcach i zbywcach nieruchomości znajdujących się na jej terenie, mogą spoczywać dodatkowe obowiązki.
Więcej…
Pomoc dla kredytobiorców. Od wakacji do funduszu wsparcia
Rząd doszedł do porozumienia w kwestii przedłużenia tzw. wakacji kredytowych. Projekt nowelizacji ustawy wpłynął do laski marszałkowskiej 12 marca 2024 r. Przewiduje on wprowadzenie istotnych ograniczeń w stosunku do przepisów obowiązujących wcześniej. Zmiany czekają również regulacje dotyczące funkcjonowania funduszu wsparcia, który ma stać się podstawowym narzędziem pomocowym dla kredytobiorców w trudnej sytuacji.
Więcej…
Zapowiedź zmian przepisów dotyczących KSeF. Co czeka podatników?
Kontynuowane są prace ukierunkowane na wprowadzenie zmian w KSeF, zanim jego stosowanie stanie się obowiązkowe. 1 marca odbyło się ostatnie spotkanie grup konsultacyjnych dotyczących KSeF, zaś 21 marca Ministerstwo Finansów podsumowało dotychczasowe spotkania oraz wskazało założenia, które znajdą się w projekcie nowelizacji przepisów dotyczących KSeF. Istotną nowością jest koncepcja wprowadzenia do Systemu, na zasadach dobrowolności, faktur konsumenckich, które od początku były przedmiotem zainteresowania dla niektórych podatników.
Więcej…
Podatkowe zamknięcie roku. Na co zwrócić uwagę, rozliczając rok 2023 w branży handlowej?
Poprzednie lata były dla działów księgowych i kadrowych bardzo obciążające, szczególnie na skutek zmian podatkowych wprowadzonych w ramach Polskiego Ładu. Na szczęście w 2023 r. sytuacja polityczna nie pozwoliła na wprowadzenie istotnych reform. Jednak nawet bez nowych przepisów zamykanie roku stało się poważnym wyzwaniem – a to ze względu na konieczność uwzględnienia licznych zmian z lat poprzednich.
Więcej…
Korekty cen transferowych na celowniku KAS. Milionowe doszacowanie zaległego CIT
11 milionów złotych wraz z odsetkami – tyle kosztowało podatnika działającego w branży motoryzacyjnej zawyżenie kosztów uzyskania przychodu o korektę cen transferowych. Marzec, w którym większość podmiotów pracuje nad zamknięciem rocznego zeznania podatkowego, jest dobrym momentem, by pochylić się m.in. nad kwestią weryfikacji poprawności dokonywanych korekt dochodowości.
Więcej…
Zmiany dotyczące zasiłku chorobowego. Jakie skutki dla pracodawców i pracowników?
W ramach przedwyborczych obietnic zawartych w „100 konkretach na pierwsze 100 dni rządów”, Koalicja Obywatelska zapowiedziała zmiany w finansowaniu zasiłku chorobowego, który miałby być wypłacany przez ZUS już od pierwszego dnia pobytu pracownika na zwolnieniu lekarskim. Choć szczegóły planowanych zmian nie są jeszcze znane, warto przeanalizować potencjalne konsekwencje tego rozwiązania – tym bardziej, że zarówno dla pracodawców, jak i pracowników nie będzie ono wiązało się wyłącznie z korzyściami.
Więcej…
Wracają standardowe terminy na sprawozdania
Pierwszy raz od wybuchu pandemii przedsiębiorców będą obowiązywać standardowe, ustawowe terminy na realizacje obowiązków sprawozdawczych. W ubiegłych latach przesunięcia terminów, wprowadzane na podstawie rozporządzeń, wynikały głównie z komplikacji spowodowanych stanem zagrożenia epidemicznego oraz wprowadzeniem Polskiego Ładu. Teraz sytuacja wraca do normy.
Więcej…
KSeF. Kiedy i czy w całkowicie nowej odsłonie?
Zakończyły się spotkania w ramach grup konsultacyjnych dotyczących KSeF, które zorganizowało Ministerstwo Finansów. W ich toku strona rządowa zbierała sugestie środowisk biznesowych. Gdy zostanie opublikowany projekt zmian legislacyjnych w tym obszarze, przekonamy się, które propozycje zgłoszone przez podatników zostały uwzględnione przez Ministerstwo Finansów. W trakcie spotkań zapewniono również, że do czerwca 2024 r. zostaną przyjęte przepisy, które pozwolą odroczyć termin wejścia w życie KSeF. Nowa data wejścia w życie obowiązkowego e-fakturowania nadal nie jest jednak znana.
Więcej…
Waloryzacja świadczeń pieniężnych w umowach – kiedy wysoka inflacja uzasadnia zmianę ceny?
Sytuacja makroekonomiczna na rynkach światowych, trwająca wojna w Ukrainie oraz wzrost cen produktów i usług w Polsce spowodowały, że w wielu umowach, dotyczących m.in. usług i wynajmu nieruchomości, uzgodniona początkowo cena lub wynagrodzenie zostają jednostronnie podwyższone. Najczęstszym uzasadnieniem takiej sytuacji jest wzrost inflacji. Czy jednak zawsze taka podwyżka jest prawnie dozwolona i skuteczna?
Więcej…
TSUE: należyta staranność uwolni podatnika od ciężaru VAT z fałszywych faktur
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zajął się niedawno kwestią możliwości pociągnięcia do odpowiedzialności podatnika podatku VAT, którego pracownik wystawił fałszywą fakturę, posługując się tożsamością pracodawcy jako podatnika bez jego wiedzy i zgody. Innymi słowy – TSUE wypowiedział się, czy w takiej sytuacji pracodawca jest zobowiązany do zapłaty podatku VAT wynikającego z faktury z jego danymi? Co do zasady bowiem, wykazany na fakturze VAT jest należny od jej wystawcy również w przypadku braku rzeczywistej transakcji podlegającej opodatkowaniu.
Więcej…
Koniec zamieszania z przejściem na estoński CIT w trakcie roku
Przy przejściu na estoński CIT, oprócz spełnienia szeregu warunków, podatnik musi również złożyć zawiadomienia o wyborze opodatkowania ryczałtem (ZAW-RD). Mogłoby się wydawać, że to zwykła formalność, jednak ubiegłoroczna interpretacja Dyrektora KIS oraz wyrok WSA w Warszawie zburzyły spokój podatników. Na szczęście z pomocą przyszedł Minister Finansów i wydał w tej sprawie interpretację ogólną.
Więcej…
KSeF. Kiedy i czy w całkowicie nowej odsłonie?
Zgodnie z zapowiedziami wystartowały spotkania w ramach grup konsultacyjnych dotyczących KSeF organizowane przez Ministerstwo Finansów. Po ich zakończeniu rozpoczną się prace, które mają zaowocować projektem zmian legislacyjnych w tym obszarze. Resort finansów zapewnia również, że do czerwca 2024 r. zostaną przyjęte przepisy, które pozwolą odroczyć termin wejścia w życie KSeF, przy czym nowa data wejścia w życie obowiązkowego e-fakturowania nadal nie jest znana.
Więcej…
Wakacje ZUS – jest już projekt ustawy
Tegoroczne obciążenia składkowe są o kilkanaście procent wyższe w porównaniu z 2023 r., dlatego przedsiębiorcy oczekują na wejście w życie tzw. wakacji ZUS, które były zapowiadane w trakcie kampanii wyborczej. Z projektu ustawy udostępnionego 23 stycznia 2024 r. przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii dowiadujemy się m.in. kto będzie mógł skorzystać z tego rozwiązania, a także kiedy pojawi się taka możliwość.
Więcej…
Benefity pracownicze w kosztach. Organy idą z duchem czasu?
Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków ponoszonych na zapewnienie pracownikom benefitów od lat wiąże się z wątpliwościami. Potęgują je nowe typy świadczeń, którymi pracodawcy starają się zachęcić do pracy w ich organizacji. Znajduje to odzwierciedlenie we wnioskach o interpretacje indywidualne. W ostatnim czasie podatnicy zapytali organy m.in. o możliwość zaliczania do kosztów wydatków na catering, zajęcia sportowe, a nawet na urządzenie gabinetu masażu w siedzibie firmy.
Więcej…
Fundacja rodzinna sprzedaje nieruchomość – co z VAT?
Jeden z rodzajów działalności gospodarczej, którą może wykonywać fundacja rodzinna, dotyczy zbywania przez nią mienia. Wątpliwości mogą dotyczyć jednak zbycia nieruchomości przez taki podmiot i kwalifikacji takiej transakcji w VAT. Wskazówek w tym zakresie nie dostarczają przepisy, które nie odnoszą się wprost do tej formy prawnej, ale pomocne mogą okazać się kryteria, które organy stosują w sprawach dotyczących sprzedaży nieruchomości pochodzących z majątku prywatnego osób fizycznych.
Więcej…
Rezygnacja ze zwolnienia z VAT. W jakich sytuacjach możliwe i warte rozważenia?
Od 1 stycznia 2022 r., kiedy wprowadzono art. 43 ust. 22 do ustawy o VAT, podatnicy mogą zrezygnować ze zwolnienia podatkowego dla niektórych typów usług wymienionych w art. 43 ust. 1 pkt 38–41 ustawy. Możliwość rezygnacji ze zwolnienia z VAT dotyczy jednak konkretnych rodzajów usług, np. udzielania kredytów lub pożyczek, ale już nie pośrednictwa ubezpieczeniowego. Wśród zalet rezygnacji ze zwolnienia należy wymienić m.in. możliwość odliczenia podatku naliczonego od zakupów związanych z tego rodzaju działalnością.
Więcej…
Dziedziczenie środków z rachunku OFE i subkonta ZUS. Możliwe, ale pod pewnymi warunkami
Śmierć bliskiej osoby bywa na tyle stresującym doświadczeniem dla spadkobierców, że często nie mają oni głowy do tego, by zajmować się ogromem spraw urzędowych, które wiążą się z postępowaniem spadkowym. Dotyczy to zwłaszcza kwestii związanych z ujawnieniem majątku po zmarłym, który bywa rozproszony. Warto zdawać sobie sprawę, że w skład masy spadkowej wchodzą często również środki pieniężne, jakie zmarły zgromadził na przypisanych do swojego konta subkontach ZUS, a także na specjalnym subkoncie emerytalnym w ramach Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE).
Więcej…
Zwrot przedmiotu najmu – rozliczenie nakładów
Jedną z istotnych kwestii często pomijanych w umowach najmu lokali, zarówno mieszkalnych, jak i usługowych, jest rozliczenie nakładów dokonanych przez najemcę w trakcie trwania umowy najmu. Dlatego warto przypomnieć ogólne zasady mające zastosowanie do rozliczenia nakładów, a także skutki braku uregulowania tych kwestii w umowie.
Więcej…
Nadchodzi CIT-owski JPK – co już wiemy?
Choć Polski Ład zaczął obowiązywać w 2022 r., to część jego skutków dopiero zacznie być odczuwalna przez podatników. Jednym z takich elementów jest obowiązek wysyłki ustrukturyzowanych ksiąg rachunkowych do organu podatkowego, czyli tzw. JPK-CIT. W pierwszej kolejności, od 2025 r., ma on objąć największych podatników oraz podatkowe grupy kapitałowe, a w kolejnych latach – pozostałych podatników CIT. Na czym będzie polegało to rozwiązanie?
Więcej…
Obowiązkowy KSeF przesunięty. „Na pewno nie w roku 2024”
Podczas briefingu prasowego Minister Finansów, Andrzej Domański, zapowiedział przesunięcie terminu wejścia w życie obowiązku korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur. Zgodnie z ustawą o VAT e-fakturowanie miało stać się obligatoryjne 1 lipca 2024 r. Nowy termin nie jest jeszcze znany – będzie on zależny m.in. od zewnętrznego audytu, na który niezwłocznie ma zostać rozpisany przetarg. Przedsiębiorcy na pewno unikną jednak obowiązku korzystania z KSeF w roku 2024.
Więcej…
Coraz większa popularność fundacji rodzinnych. Na co zwrócić uwagę?
Po początkowych trudnościach zainteresowanie utworzeniem fundacji rodzinnej rośnie. Nieco ponad pół roku funkcjonowania przepisów umożliwiających zakładanie takich podmiotów zaowocowało złożeniem ponad 800 wniosków rejestracyjnych. Pierwsze doświadczenia wskazują na to, że największe wyzwania związane z zakładaniem tego typu fundacji to opracowanie statutu, który w maksymalnym stopniu będzie zabezpieczał interesy i wizję fundatora, co umożliwia m.in. precyzyjne określenie zasad wypłat świadczeń na rzecz beneficjentów.
Więcej…
Unijne porozumienie w sprawie regulacji dotyczącej sztucznej inteligencji
W grudniu 2023 r. tzw. trilog, na który składa się Komisja, Rada oraz Parlament Unii Europejskiej, osiągnął wstępne porozumienie w sprawie projektu tzw. Artificial Intelligence Act, tj. „Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawiającego zharmonizowane przepisy dotyczące sztucznej inteligencji”. Historyczne porozumienie zakłada uwzględnienie dwóch aspektów – tempa rozwoju sztucznej inteligencji oraz ograniczeń mających na celu zapobieganie jej nadużyciom.
Więcej…
Najpierw analiza, potem zmiana? Wybór formy opodatkowania możliwy do 20 lutego
Jeśli przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą pierwszy przychód w tym roku osiągnął już w styczniu, jeszcze tylko do 20 lutego może wybrać formę opodatkowania na cały rok 2024. Trafna decyzja może przełożyć się na zmniejszenie obciążeń podatkowo-składkowych nawet o ponad 10 tys. zł. Dla wielu samozatrudnionych, np. programistów, najkorzystniejszą formą opodatkowania może okazać się ryczałt.
Więcej…
Podatek PCC przy odkupie samochodów używanych? Można go uniknąć!
Każdy dealer sprzedaje auta, przyjmując w rozliczeniu używane samochody klientów. Odpowiednia kolejność zawierania umów, w tym zawarcie umowy o charakterze datio in solutum, może przynieść wymierne korzyści podatkowe, które nawet w przypadku mniejszych firm dealerskich są liczone w dziesiątkach tysięcy złotych w skali roku.
Więcej…
TSUE umożliwi korektę VAT przy sprzedaży na rzecz konsumentów?
Rzecznik generalna Trybunału Sprawiedliwości UE 16 listopada 2023 r. wydała opinię, która powinna ucieszyć wielu polskich podatników. Jest ona pokłosiem pytania prejudycjalnego, które zadał NSA w związku z postępowaniem dotyczącym spółki, której organ podatkowy odmówił stwierdzenia nadpłaty, uznając, że przepisy ustawy o VAT nie przewidują możliwości skorygowania podstawy opodatkowania w przypadku sprzedaży, która nie została udokumentowana fakturą.
Więcej…
(Nie)zwykła formalność przy przejściu na estoński CIT w trakcie roku
Wybór opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek uzależniony jest od spełnienia szeregu warunków, dotyczących m.in. źródeł osiąganych przychodów, poziomu zatrudnienia, struktury organizacyjno-właścicielskiej. Swoistą „kropką nad i” jest złożenie zawiadomienia ZAW-RD. Mogłoby się wydawać, że to wyłącznie czynność techniczna, ale – jak wynika z interpretacji Dyrektora KIS i wyroku WSA w Warszawie – nieprawidłowe dopełnienie tego obowiązku może wywoływać dalece idące konsekwencje. Ale czy na pewno?
Więcej…
Czy delegacje współpracowników (B2B) mogą stanowić koszt spółki?
Wszelkie rozliczenia z samozatrudnionymi od lat budzą kontrowersje. Nie inaczej jest w przypadku podróży służbowych. Wynika to przede wszystkim z faktu, że w przypadku samozatrudnionych nie możemy mówić o podróży służbowej w rozumieniu Kodeksu Pracy. W niedawnej interpretacji indywidualnej organ potwierdził jednak, że wydatki związane z podróżami służbowymi osób współpracujących ze spółką na podstawie kontraktu B2B mogą zostać zaliczone przez nią do kosztów uzyskania przychodów.
Więcej…