Od przyszłego roku zmiany w uldze B+R?

Od przyszłego roku zmiany w uldze B+R?

Resort finansów prowadzi konsultacje społeczne dotyczące dostosowania ulgi na działalność badawczo-rozwojową (B+R) do międzynarodowych standardów podatkowych, znanych jako system GloBE. W związku z tym zorganizowano spotkanie z przedsiębiorcami i doradcami podatkowymi mające na celu weryfikację oczekiwań podatników oraz zaprezentowanie koncepcji opracowanych przez Ministerstwo.

Skąd potrzeba zmian w uldze B+R?

Wprowadzenie globalnego minimalnego podatku dochodowego w ramach systemu GloBE ma na celu przeciwdziałanie erozji bazy podatkowej i przenoszeniu zysków do jurysdykcji o niskim opodatkowaniu.

Więcej informacji na temat globalnego opodatkowania wyrównawczego znajduje się w cyklu artykułów poświęconych temu zagadnieniu:

System GloBe przewiduje pewne możliwości łagodzenia obciążeń związanych z opodatkowaniem wyrównawczym, m.in. poprzez korekty wyniku związane ze stosowaniem ulg podatkowych. Wdrażane przepisy obejmują swym zakresem dość specyficzny rodzaj ulg, które nie należą w Polsce do najbardziej popularnych.

W związku z tym konieczne jest dostosowanie krajowych przepisów podatkowych, w tym ulgi B+R, aby zapewnić ich zgodność z nowymi standardami i uniknąć potencjalnych negatywnych konsekwencji dla przedsiębiorstw korzystających z tych preferencji.

Z komunikatów Ministerstwa można wnioskować, że nowe rozwiązania nie będą gorsze niż obecne, tak aby polskie podmioty zachowywały konkurencyjność na rynku oraz zdolność pozyskiwania znaczących projektów dzięki niższym obciążeniom podatkowym czy kosztom zatrudnienia.

Co proponuje MF?

Ministerstwo Finansów zaproponowało kilka zmian mających na celu dostosowanie ulgi B+R do wymogów systemu GloBE.

  1. Zwrot gotówkowy niewykorzystanej ulgi B+R, odliczanej od podstawy opodatkowania.
  2. Zwrot gotówkowy niewykorzystanej ulgi B+R, odliczanej od podatku.
  3. Podział obecnej ulgi B+R na dwa komponenty – komponent dotyczący kosztów osobowych i pozostałe koszty. Tym sposobem, na potrzeby kosztów pracowniczych powstałaby de facto nowa ulga podatkowa, rozliczana w sposób zbliżony do ulgi na innowacyjnych pracowników.

Przedstawione założenia będą rozwijane na dalszych etapach prac Ministerstwa, które zapowiedziało publikację raportu z konsultacji, za sprawą którego możliwe będzie zapoznanie się ze szczegółami przedstawionych propozycji.

Z komunikatów Ministerstwa płynie jednak podstawowa, dobra dla podatników informacja – nowe rozwiązania z pewnością nie będą gorsze niż obecne, tak aby polskie podmioty zachowywały konkurencyjność na rynku oraz zdolność pozyskiwania znaczących projektów dzięki niższym obciążeniom podatkowym czy kosztom zatrudnienia.

Kiedy zmiany wejdą w życie?

Finalna wersja przepisów dostosowujących ulgę B+R do systemu GloBE – zgodnie z zapowiedziami ministerialnymi – ma zostać opracowana po zakończeniu konsultacji.

Zakłada się, że nowe regulacje wejdą w życie z początkiem 2026 r. Niemniej jednak, dokładny termin wprowadzenia zmian będzie zależał od przebiegu procesu legislacyjnego oraz ewentualnych uwag zgłoszonych podczas konsultacji.