Tajemnica zawodowa a obowiązek raportowania MDR – MF wydał interpretację

Tajemnica zawodowa a obowiązek raportowania MDR – MF wydał interpretację

Minister Finansów opublikował interpretację ogólną dotyczącą „prawnie chronionej tajemnicy zawodowej” promotora i wspomagającego w kontekście obowiązku raportowania schematów podatkowych. Dotyczy ona m.in. adwokatów, radców prawnych i doradców podatkowych, ale uwagę na nią powinni zwrócić również księgowi, audytorzy i bankowcy.

Interpretacja ogólna wydana przez Ministra Finansów 5 marca 2025 r. ma na celu zapewnienie jednolitego stosowania prawa oraz dostosowanie polskich przepisów do orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE).

Dlaczego wydano interpretację?

Interpretacja jest konsekwencją wyroków TSUE z 2022 i 2024 r., które dotyczyły ograniczeń obowiązku raportowania schematów podatkowych przez osoby zobowiązane do zachowania tajemnicy zawodowej. Trybunał zakwestionował przepisy zmuszające profesjonalnych doradców do informowania innych podmiotów o konieczności zgłoszenia schematu podatkowego, uznając je za naruszające prawo do poufności komunikacji z klientem.

Kogo obejmuje interpretacja?

Interpretacja ma kluczowe znaczenie dla podmiotów zobowiązanych do zachowania tajemnicy zawodowej, pełniących rolę promotora lub wspomagającego w rozumieniu przepisów o schematach podatkowych. Dotyczy to:

  • adwokatów,
  • radców prawnych,
  • doradców podatkowych,
  • rzeczników patentowych.

Zgodnie ze stanowiskiem wyrażonym w interpretacji, adwokaci, radcowie prawni, doradcy podatkowi oraz rzecznicy patentowi, w ramach obowiązku zachowania tajemnicy zawodowej, są zwolnieni z raportowania schematów podatkowych do Szefa KAS. Zamiast tego muszą jedynie powiadomić inne podmioty – zobowiązane do zgłoszenia schematu – o konieczności dopełnienia tego obowiązku.

Zgodnie ze stanowiskiem wyrażonym w interpretacji, wskazane grupy zawodowe, w ramach obowiązku zachowania tajemnicy zawodowej, są zwolnione z raportowania schematów podatkowych do Szefa KAS. Zamiast tego muszą jedynie powiadomić inne podmioty – zobowiązane do zgłoszenia schematu – o konieczności dopełnienia tego obowiązku.

Kluczowe wnioski

  1. Zwolnienie z raportowania nie dla wszystkich – prawo do uchylenia się od obowiązku raportowania przysługuje jedynie zawodom uprawnionym do reprezentacji klientów przed sądem. Oznacza to, że między innymi księgowi, audytorzy czy bankowcy, choć również zobowiązani do zachowania tajemnicy zawodowej, nie korzystają z tego przywileju.
  2. Schematy niestandaryzowane – zwolnienie dotyczy tylko schematów niestandaryzowanych. W przypadku schematów standaryzowanych obowiązek zgłoszenia – również w odniesieniu do adwokatów, radców prawnych i doradców podatkowych – nadal obowiązuje.
  3. Doradcy podatkowi na równi z adwokatami i radcami prawnymi – interpretacja potwierdza, że doradcy podatkowi, ze względu na uprawnienie do reprezentowania klientów przed sądem, mają takie same prawa do powiadamiania (zamiast raportowania).

Co dalej?

Interpretacja ogólna rozwiewa część wątpliwości dotyczących stosowania tajemnicy zawodowej w kontekście raportowania schematów podatkowych, ale nie kończy tematu. W samej interpretacji Minister Finansów wskazał bowiem, że trwają prace nad wdrożeniem unijnych regulacji dyrektywy DAC6 do polskiego prawa, co w przyszłości może prowadzić do dalszych zmian w tym obszarze.