5 pilnych informacji podatkowych. Podatek od nieruchomości, JPK_CIT, amortyzacja mieszkań, WHT i podatek wyrównawczy

5 pilnych informacji podatkowych. Podatek od nieruchomości, JPK_CIT, amortyzacja mieszkań, WHT i podatek wyrównawczy

Dobiega końca przedostatni miesiąc roku 2024. Był to wyjątkowo dynamiczny okres, głównie za sprawą aktywności organów władzy w postaci Parlamentu, Prezydenta, TK i Ministra Finansów, której efektem są m.in. nowe akty prawne, które zaczną obowiązywać od początku 2025 r., a także inne zmiany, które mogą być istotne z perspektywy wielu podatników. Poniżej przedstawiamy podsumowanie najważniejszych informacji z tym związanych.

1. Podatek od nieruchomości – ustawa czeka na podpis Prezydenta. Nowelizacja ustawy o podatkach i opłatach lokalnych całkowicie zmieni praktykę w zakresie podatku od nieruchomości. Do przepisów została wprowadzona nowa definicja budowli i budynku jako przedmiotów opodatkowania podatkiem od nieruchomości, a także możliwość odroczenia złożenia deklaracji na podatek od nieruchomości za 2025 r. do 31 marca 2025 r.

2. JPK_CIT – projekt rozporządzenia w sprawie zwolnienia z JPK_KR_ST. Ministerstwo Finansów opublikowało projekt rozporządzenia, które zwolni wszystkich podatników z obowiązku wysłania struktury dotyczącej środków trwałych za 2025 r. To dobra wiadomość, która może spowodować pewne ułatwienia w raportowaniu, w szczególności dla „nieruchomościowych” podmiotów, takich jak firmy leasingowe.

3. Zakaz amortyzacji – wyrok TK. Trybunał Konstytucyjny w orzeczeniu z 21 listopada 2024 r. (sygn. P 11/24) wskazał, że art. 23 ust. 1 pkt 45a lit. a ustawy o PIT, w zakresie, w jakim pozbawia możliwości uznania za koszty uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nabytych nieodpłatnie w drodze darowizny, zwolnionej od podatku od spadków i darowizn, których amortyzację rozpoczęto i nie zakończono przed 1 stycznia 2018 r., jest niezgodny z wywodzoną z art. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej zasadą ochrony interesów w toku. Sama sprawa dotyczy niszowego przypadku, ważne jest w niej natomiast to, że w świetle tego wyroku trudno się spodziewać innego rozstrzygnięcia w sprawie ogólnego zakazu amortyzacji nieruchomości mieszkalnych. Podatnicy, dla których zakaz ten jest problematyczny, otrzymali bardzo silny oręż, którym można się posłużyć, wnioskując o interpretację.

4. Stosowanie zwolnienia dywidendowego – interpretacja ogólna MF. 15 listopada Minister Finansów wydał interpretację ogólną o sygnaturze DD9.8202.1.2024, dotyczącą podatku u źródła w kontekście stosowania zwolnienia dywidendowego. Głównym wnioskiem z interpretacji jest to, że sam fakt zwolnienia całości dochodów spółki holdingowej z uwagi na uzyskiwanie przez nią wyłącznie zwolnionych przychodów z dywidend nie jest podstawą do kwestionowania zwolnienia z WHT w Polsce.

Niestety interpretacja ogólna nie odnosi się do kwestii beneficjenta rzeczywistego i możliwości korzystania z tzw. look-through approach. Temat ten ma zostać omówiony w odrębnym dokumencie, tj. objaśnieniach podatkowych.

5. Globalny podatek minimalny – ustawa opublikowana w Dzienniku Ustaw. W końcu (bo z rocznym opóźnieniem) uchwalone zostały regulacje dotyczące tzw. globalnego podatku minimalnego. Spółki wchodzące w skład grup kapitałowych o skonsolidowanych przychodach powyżej 750 mln euro w 2025 r. powinny przygotować się do stosowania tej regulacji.